SAD je povećao naknade za uvoz drvne sirovine iz Kanade, čime je ona postala znatno skuplja pa se američki poduzetnici za sirovinu obraćaju zemljama s drugih kontinenata. Nove izvore drvne sirovine pronašli su u Rusiji, koja bilježi porast broja pošiljki drvnih trupaca u SAD za vrtoglavih 42 posto.
No, najveći dobavljači drva Amerikancima su i dalje Njemačka i Švedska. Udio ruskog drva je relativno malen, ali sve veće količine koje se iz Rusije uvoze u SAD, a ne iz Kanade, jasan su rezultat politike.
>>>Za ‘najljepše šume u Europi’ 17 milijuna kuna iz Programa ruralnog razvoja
- Čini mi se nelogično da kupujemo manje drva od naših sjevernih susjeda, a više od Rusa. Kao da smo prošli kroz ogledalo jer nas je tržište na to primoralo, rekao je za The Globe & Mail, predsjednik američkog Nacionalnog udruženja graditelja stambenih zgrada Jerry Howard.
Nesuglasice na relaciji Kanada-SAD, po pitanju drvne građe, rezultirala je 20 postotnim povećanjem troškova u građevinskom sektoru specijaliziranom za izgradnju obiteljskih kuća, udruženju kojemu je Howard na čelu. Cijene trupaca znatno su se promijenile na burzama u Chicagu.
Trzavice oko drvne građe godinama su opterećivale dvije strane, a kulminirale su u travnju, kada je administracija Donalda Trumpa za čak 24 posto povećala kompenzacijske troškove uvoza drva iz Kanade. Samo nekoliko mjeseci nakon te odluke, povećani trošarine na uvoz kanadskog drva povećane su u pojedinim stavkama za dodatnih 7,7 posto.
>>>Nakon Pariškog sporazuma Hrvatska potpisala novu Gradačku deklaraciju
Obje strane nastojale su pokrenuti dijalog te je bilo naznaka kako će se ponovno pregovarati o Sjevernoameričkom sporazumu o slobodnoj trgovini.
U međuvremenu rastu količine drva uvezenog iz Rusije pa tako američko Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva u svibnju ove godine bilježi uvoz 4,214 kubičnih metara drva uvezenog iz Rusije, što je najviša količina zabilježena od 2008. godine.
U prvoj polovini ove godine, uvoz drva za preradu iz prekooceanskih zemalja u SAD porastao je za 38 posto, dok je uvoz iz Kanade pao za jedan posto, prenosi Bloombergov analitičar Joshua Zaret.
>>>Iskonske bukove šume Sjevernog Velebita i Paklenice postale svjetska baština
Dodatni troškovi na kanadsko drvo uzrokuju bitne promjene u građevinskoj branši utemeljenoj na drvoprerađivačkoj industriji.
- Za svako povećanje troškova izgradnje kuća u visini od samo tisuću dolara, nekih 150 tisuća ljudi zbog cijena je izgurano s tržišta. Cijena drveta mijenja ukupnu cijenu obiteljskih kuća, koje sada više nisu u cjenovnom razredu dostupnom velikom broju kupaca, rekao je Howard.