Tržišta robova u Libiji su se pojavila nakon pada Muammara Gaddafija. Bande love i iskorištavaju subsaharske afričke migrante koji putuju za Europu.
Bivši pripadnik nigerijske vlade tvrdio je da njegove zemljake ‘porobljavaju, sakate i kuhaju poput ražnjića‘ trgovci robljem u Libiji, prenosi International Business Times.
Bivši nigerijski ministar kulture Femi Fani-Kayode žali zbog situacija u kojima se nalaze subsaharski Afrikanci, koji dolaze na Mediteransku obalu u potrazi za boljim životom, a na kraju budu prisiljeni na ropstvo.
U travnju je Međunarodna organizacija za migracije (IOM) upozorila da se migranti prodaju na javnim tržištima robljem u zemlji, a najmanje 20 000 migranata kriminalne bande drže u zatočeničkim centrima u Libiji. Fani-Kayode, koji se obrazovao u Cambridgeu, izjavio je da su tri četvrtine ljudi koje su kriminalne bande zatočile došle iz južne Nigerije.
- 75 posto onih koji su prodani u ropstvo u Libiji, kojima se uzimaju organi, čija se tijela sakate i peku poput ražnjića, su iz južne Nigerije. To je ono što Libijci rade s Afrikancima koji traže tranzitnu točku za Europu. Prodaju ih u ropstvo i ubiju, muče ili izrabljuju do smrti, napisao je Fani-Kayode
Također, kritizirao je nigerijskog predsjednika Mauhammadua Buharija jer nije učinio dovoljno za zaštitu žrtava i to zbog plemenske pripadnosti. Fani-Kayode je prigovorio i činjenici da je libijski diktator Muamar Gadafi svrgnut, stvarajući tako vakuum moći koji je omogućio organiziranom kriminalu napredovanje u suvremenoj Libiji.
- Najveća nesreća koja je pogodila Afriku za posljednjih 20 godina bila je ubojstvo Muammara Gaddafija u Libiji. Druga je bio dolazak na vlast Muhammadua Buharija u Nigeriji, rekao je Fani-Kayode.
Nedavna je operacija otkrila da se na tržištu robljem muškarci prodaju za samo 300 funti, što je oko 400 dolara. Prema CNN-u, trgovina robljem obavlja se na periferiji Tripolija, glavnoga grada Libije, gdje se održavaju dražbe za različite vrste radnika.