Do sredine ove godine u Hrvatskoj bi se trebala urediti zakonska regulativa kako bi s 1. siječnjem 2016. eRačun postao obavezan u javnoj nabavi, sukladno direktivi EU-a, poručili su u ponedjeljak iz Instituta za ePoslovanje.
Osim obveza koja proizlazi iz članstva u EU, uspostava eRačuna važna je i kao odgovor na sve očitije potrebe domaćeg tržišta za unapređenjem poslovanja i povećanjem konkurentnosti, kažu iz tog instituta, osnovanog sa ciljem poticanja hitnog normiranja eRačuna u skladu s obvezama proizašlim iz članstva u EU.
Iz Instituta podsjećaju da su ga osnovali stručnjaci za ePoslovanje, posebice za izdavanje eRačuna te vodeći inovatori iz sektora informacijskog posredovanja i poslovnog te ERP softvera, koji su zajednički pokrenuli i program eRačun 2016.
Slijedom tog programa, već do sredine ove godine trebala bi se urediti zakonska regulativa kako bi s 1. siječnjem 2016. eRačun postao obavezan u javnoj nabavi sukladno direktivi EU-a, a ove je godine počeo teći i rok prilagodbe na tu direktivu.
Riječ je o direktivi o elektroničkom izdavanju računa u javnoj nabavi koju su Europski parlament i vijeće prihvatili sredinom travnja prošle godine sa ciljem da se razvije europska norma o elektroničkom izdavanju računa.
Dvije godine ranije, u travnju 2012. Europski parlament ukazao je na fragmentaciju tržišta nastalu zbog nacionalnih pravila o elektroničkom izdavanju računa istaknuvši prednosti koje pruža elektroničko izdavanje računa.
Kroz tu direktivu želi se stvoriti zajednička norma kako bi se, uz ostalo, ubrzala administrativna aparatura i olakšala međugranična trgovina, a u namjeri da ubrza proces prelaska s papirnatog na elektroničko fakturiranje, EU najavljuje i uvođenje dodatnih mjera za članice koje proces neće provesti dovoljno brzo ili efikasno, upozoravaju iz Instituta za ePoslovanje.