Predsjednik Udruženja europskih trgovinskih i industrijskih Komora Eurochambresa Richard Weber izrazio je danas u Zagrebu zabrinutost oko toga u kojem se smjeru razvija rasprava o Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) odnosno prijedlogu novog zakona o HGK, ističući da svako političko uplitanje u tome ne dolazi u obzir, izvijestili su iz HGK.
"Komore postoje kako bi služile gospodarstvu odnosno poduzetnicama pa sam u tom kontekstu izuzetno zabrinut u kojem se smjeru razvija rasprava o Hrvatskoj gospodarskoj komori odnosno prijedlogu novog Zakona o HGK, jer je stvar otišla predaleko. Konkretno, rasprava je potpuno izvan etabliranih europskih standarda. U toj raspravi svako političko uplitanje ne dolazi u obzir", poručio je Weber, koji je došao u posjet Hrvatskoj kako bi razgovarao s kolegama u HGK, navodi se u priopćenju iz Komore.
Weber je kazao i kako je HGK važan dio europske komorske obitelji, pogotovo sada kada je Hrvatska država članica EU-a.
Iz HGK su u priopćenju izvijestili kako se Weber susreo i s ministrom gospodarstva Ivanom Vrdoljakom i predsjednikom Sabora Josipom Lekom kojima je naglasio važnost komorskog sustava i europskih vrijednosti u predlaganju novih zakona te apelirao kako sve rasprave o novim zakonima moraju biti argumentirane.
Ministru Vrdoljaku, kako se navodi, ponudio je pomoć Eurochambresa putem HGK za izlazak iz krize, odnosno potporu na svim razinama.
Weber je naglasio kako je dobrovoljno ili obvezno članstvo pitanje modela, a ne suština stvari. Postoji mnogo različitih modela organizacije komora u Europi i svi su dio naslijeđene kulture, povijesti i drugih faktora, a hrvatski je komorski sustav sličan onome u Austriji i Njemačkoj.
"Upravo se u ovoj krizi pokazalo koliko su komorski sustavi bitni i važni za gospodarstvo, posebno za male i srednje tvrtke. Osim toga, sustavi s obveznim članstvom u Europi rezultirali su manjom nezaposlenošću mladih. U svakom slučaju, što god da bude odlučeno po pitanju novog zakona o HGK nužno je dati dovoljno vremena za tranziciju kako ne bi došlo do urušavanja sustava što će u konačnici najviše štetiti upravo poduzetnicima", poručio je Weber, prenosi se u priopćenju.
Predsjednik HGK Luka Burilović je istaknuo kako su oba prijedloga zakona o HGK (Ministarstva poduzetništva i obrta i Ministarstva gospodarstva) donesena suprotno Zakonu o procjeni učinaka propisa po kojemu se pri donošenju svakog novog zakonskog rješenja trebaju konzultirati i oni na koje se taj zakon odnosi.
Podsjetio je na reforme koje su započete dolaskom novog rukovodstva HGK, a koje idu u smjeru stvaranja moderne, fleksibilne, kvalitetnije i učinkovitije komorske organizacije.
Prepolovljen je broj direktora i organizacijskih jedinica, broj zaposlenih smanjio se za gotovo 30 posto. Provedene su brojne uštede u poslovanju u iznosu od više desetaka milijuna kuna. Uvedeni su snažni kontrolni mehanizmi, a temeljem ispitivanja potreba poduzetnika kreirane su i nove usluge, kazao je.
Za potpunu i cjelovitu provedbu reforme potrebno je dati nam vremena i dopustiti da donesemo ispravne poslovne odluke u razumnom vremenskom roku. Jedino ćemo na taj način Komoru učiniti istinskim servisom poduzetnika bez rušenja vrijedne i potrebne institucije, poručio je Burilović.
Weber je, kako se prenosi, izrazio zadovoljstvo suradnjom s HGK, napominjući kako je novom rukovodstvu potrebno pružiti vrijeme i priliku za provedbu reformi, a poduzetnici odnosno članovi Komore na kraju će odlučiti o njihovoj uspješnosti.
Istaknuo je i kako Eurochambres zajedno s novim vodstvom HGK radi na uvođenju novih usluga i pomaže u reformama koje su započete i kreću se u dobrom pravcu pa bi zato bilo loše zaustaviti ih.
Novo vodstvo želi snažnije iskoristiti našu mrežu kako bi pomoglo svom gospodarstvu i poduzetnicima da izađu izvan vlastitih tradicionalnih tržišta, kazao je Weber te dodao kako vidi veliku i važnu ulogu HGK u internacionalizaciji, kao i dualnom obrazovanju.