Hrvatska
StoryEditor

Regulatornim mjerama 100 milijuna eura više u džepovima telekom operatora

28. Ožujak 2015.

Hrvatska je u sklopu analiza o završavanju poziva u pokretnim i nepokretnim mrežama predložila da cijena završavanja poziva u hrvatskim mrežama kad poziv dolazi s broja koji ne pripada nekom od operatora s područja EU/EEA ne bude regulirana, odnosno da se dogovara između hrvatskih i operatora izvan tog područja.

Europska komisija, kažu u HAKOM-u na čelu s Draženom Lučićem, ovih je dana dala pozitivno mišljenje na taj prijedlog pa bi se konačna odluka mogla donijeti idući tjedan na sjednici Vijeća HAKOM-a.  Prema HAKOM-ovim procjenama, to će značiti uštedu od najmanje dvjesto milijuna kuna na godinu za telekom operatere. Dosad, kad su i takve cijene bile regulirane, objašnjavaju u HAKOM-u, hrvatski operatori su bili stavljeni u neravnopravan položaj u odnosu na operatore izvan EU/EEA zemalja, obzirom da njihove cijene terminacije nisu regulirane. Novim prijedlogom HAKOM-a hrvatski operatori bi se napokon doveli u situaciju da mogu ravnopravno pregovarati s operatorima izvan tih zemalja.

Inače, najavljivano ukidanje naknada za roaming u EU do sredine 2016. stavljeno je na čekanje, točnije, u tijeku je trijalog između Vijeća EU, EP i Komisije na tu temu. Ako naknade za roaming ostanu na snazi, tri hrvatska mobilna operatera mogla bi uštedjeti petstotinjak milijuna kuna na godinu, pa Lučić kaže da se ovim paketom mjera dobit operatera povećava za stotinjak milijuna eura na godinu.

Objašnjava i stav Hrvatske i HAKOM-a oko roaming regulacije.

- Hrvatska nije protiv ukidanja dodatnih naknada u roamingu, ali pod uvjetom da ukidanja ne izazovu poremećaje na tržištu koji će dovesti do povećanja cijena domaćih usluga za sve korisnike u Hrvatskoj. Mora se imati na umu da je Hrvatska, kao i ostale mediteranske zemlje, turistički izrazito receptivna zemlja, koja prima nekoliko puta više stranih turista, „roamera“, nego što hrvatskih građana putuje u inozemstvo. To znači da mobilni operatori u Hrvatskoj primaju i višestruko više roaming prometa kojeg moraju opslužiti, u odnosu na roaming promet kojeg vrlo mali broj hrvatskih građana ostvari u ostatku EU. Kako bi mogli prihvatiti takvo povećanje roaming prometa u ljetnim mjesecima, mobilni operatori u Hrvatskoj moraju investirati u proširenje kapaciteta u turističkim područjima, koja su optimalno iskorištena samo 2 mjeseca tijekom godine. Novac potreban za takve investicije se dijelom osigurava naplaćivanjem veleprodajnih naknada stranim operatorima za svaku odlaznu minutu, SMS il MB kojeg strani roamer napravi u mrežama hrvatskih mobilnih operatora. Prema sadašnjoj Uredbi o roamingu, najviše razine takvih veleprodajnih naknada su regulirane. Činjenica je da su u nekim EU zemljama cijene domaćih mobilnih usluga niže od veleprodajnih naknada koje strani operatori moraju plaćati drugim operatorima kada je njihov korisnik u roamingu u mrežama tih drugih operatora. To znači, ako bi se potpuno ukinule dodatne naknade za roaming, takvi bi operatori gubili na svakoj minuti, SMS-u i MB kojeg njihov korisnik napravi u roamingu. Takve zemlje onda rade snažan pritisak na sniženje veleprodajnih naknada, skoro do razine 0 kn kao preduvjet ukidanja dodatnih naknada u roamingu. Ako bi se to dogodilo, i ako bi veleprodajne roaming naknade bile značajno snižene, hrvatski operatori ne bi mogli vratiti sredstva uložena u izgradnju dodatnih kapaciteta za potrebe prihvata roaming prometa. Kako bi nadoknadili izgubljeno, mobilni operatori u Hrvatskoj bi ili povećali cijene domaćih mobilnih usluga za sve korisnike, ili bi prestali ulagati u proširenje roaming kapaciteta, što bi rezultiralo ukupnom degradacijom usluge, ili čak odbijanjem pružanja usluga roaminga stranim operatorima, jer veleprodajnim naknadama ne bi mogli vratiti sredstva uložena u mrežu u turističkim područjima.   Znači, došli bismo u situaciju da velika većina korisnika u Hrvatskoj koja ne putuje u inozemstvo, subvencionira one koji putuju - kažu u HAKOM-u.

Upravo su BEREC i sve države članice unutar Vijeća EU prepoznale, dodaju, gore navedene probleme te su predložile rješenje kojim se osigurava boljitak korisnicima svih država članica na način da će cijene u roamingu biti značajno niže od sadašnjih cijena, Eurotarifa, jer će biti na razini domaćih cijena uvećanih za mali dodatak koji ne smije preći najvišu dopuštenu razinu veleprodajnih cijena, kako su propisane sadašnjom Uredbom o roamingu. Istovremeno, od povećanja cijena domaćih mobilnih usluga zaštićeni su i korisnici u onim zemljama u kojima su domaće cijene niže od veleprodajnih naknada, i ono što je najvažnije, Hrvatska i druge turističke zemlje i njihovi korisnici su također zaštićeni od povećanja cijena domaćih mobilnih usluga, jer tekst kojeg predlaže Vijeće EU, predviđa zadržavanje sadašnje razine veleprodajnih roaming cijena do sredine 2018., što će hrvatskim operatorima osigurati kapital potreban za proširenje kapaciteta mreže za potrebe roaminga, uslijed eksponencijalnog povećanja podatkovnog prometa. 

U HAKOM-u naglašavaju da su sve države članice unutar Vijeća EU jednoglasno podržale tekst Vijeća o roamingu, iz gore navedenih razloga, upravo radi zaštite korisnika u svim zemljama. Ako bi se prihvatio prijedlog Europskog parlamenta da se potpuno ukinu dodatne naknade za roaming i to od 15. prosinca 2015. profitirali bi samo operatori i korisnici sjevernih zemalja čiji korisnici putuju u turističke zemlje, jer bi njihovi operatori plaćali beznačajne veleprodajne roaming naknade hrvatskim i operatorima drugih mediteranskih zemalja, što bi dovelo do povećanja cijena domaćih mobilnih usluga za sve korisnike, kako u Hrvatskoj, tako i u drugim mediteranskim zemljama.

- Hrvatska svojim stajalištem u Vijeću EU i podržavanjem teksta Vijeća EU o roamingu upravo štiti hrvatske korisnike koji bi snosili negativne posljedice u vidu povećanju cijena domaćih usluga ukoliko se dodatne naknade za roaming ukinu odmah – smatraju u HAKOM-u.

22. studeni 2024 11:50