U kamping vodiču njemačkog auto kluba ADAC za ovu godinu uvršteno je ukupno 119 hrvatskih kampova ili pet više nego prošle godine
Uz pet kampova koji su iznova dobili priznanje za najbolje europske kampove ADAC BestCamping - Zaton, Krk, Valalta, Lanterna i Park Umag, po prvi je put tu oznaku dobio i Straško iz Novalje.
ADAC-ov vodič jedan je od najvažnijih kamping vodiča na svijetu, a novi je vodič za ovu godinu predstavljen na krajem prošlog tjedna završenom turističkom sajmu CMT u njemačkom Stuttgartu na posebnoj svečanosti na kojoj su, uz brojne uzvanike iz svijeta, sudjelovali i predstavnici hrvatskih kampova te Kamping udruženja Hrvatske (KUH) iz kojeg su u utorak i izvijestili o tom vodiču.
- Uz šest kampova koji su ocjenjeni najboljima te nose oznake ADAC BestCamping, još je 28 kampova označeno simbolom koji ukazuje na vidljivo povećanje kvalitete, od kojih je osam u Istri, 12 na Kvarneru, tri u Zadru, po dva u Šibeniku i na kontinentu te jedan u Splitu, ističu iz KUH-a.
Od ostalih posebnih oznaka, šest hrvatskih kampova označeno je kao ‘kampovi sa sveobuhvatnom wellness ponudom‘, a iz KUH-a zanimljivim drže da je od ukupnih 119 kampova u tom vodiču čak 110 označeno kao kampovi na (iznadprosječno) lijepoj lokaciji.
Ocjene kampova 3,5 od ukupno mogućih 5
- Gledajući prosječne ocjene kampova, kvaliteta hrvatskih kampova po ADAC-u povećana je za tek 1,7 posto u odnosu na lani i iznosi 3,5 od mogućih 5, kažu iz KUH-a, dodajući da po regijama najkvalitetnije kampove s ocjenama iznad prosjeka imaju iznova Istra, Kvarner i Zadar, dok su kontinentalni kampovi po ADAC-u prosječno kvalitetniji od kampova u Splitu, Šibeniku i Dubrovniku.
Ipak, najveći porast kvalitete u 2016. u odnosu na prethodnu godinu po ADAC-u imaju kampovi u Splitu, Šibeniku i Kvarneru. Promatrajući ocjenjene kampova po pojedinim elementima ocjenjivanja, na razini Hrvatske najveći porast je u kvaliteti kupališne ponude-bazena, za 19,3 posto, te kvalitete sanitarija, za 9 posto, dok se, kako kažu iz KUH-a, na žalost, drugu godinu za redom ponavlja pad kvalitete u elementu ‘kupališne ponude (more, jezera, rijeke)‘ gdje je prosječna ocjena hrvatskih kampova pala za 5,4 posto.
- To jasno ukazuje na potrebu hitnog uređenja naših plaža, gdje zaostajemo za konkurencijom, upozoravaju iz KUH-a.