Nakon ovogodišnje žetve seljaci zadovoljno trljaju ruke zbog dobre otkupne cijene pšenice koja se kretala od 1,35 do 1,55 kn/kg (navodno ima tendenciju daljnjeg rasta), dok dugogodišnji veliki otkupljivači Agrokor, Žito i Granolio strepe od novih gubitaka.
Neki od predstavnika tih tvrtki navode kako ih ova situacija podsjeća na 2008. godinu kada je iz dana u dan rasla i potražnja i cijena žitarica, da bi one odmah početkom 2009. naglo pale, a oni jedva pokrili gubitke. Tada su, naime, kilogram pšenice otkupljivali po 1,50 kn/kg a za samo mjesec dva, cijena joj je pala na 1,25 kn/kg. Glas Slavonije neslužbeno doznaje kako je Žito tada na pšenici zabilježilo gubitak od 100 milijuna, Agrokor 300 milijuna, a Granolio 30 milijuna kuna.
Ovo ljeto domaćim je otkupljivačima pšenice, kako kažu, račune pomrsila jedna multinacionalna kompanija sa sjedištem u Zagrebu i Splitu koja ima svoje urede po cijelom svijetu. Kako doznaje Glas Slavonije, zbog velike potražnje žitarica i uljarica ta kompanija otkupljuje sve raspoložive količine pšenice u regiji i izvozi je u zemlje sjeverne Afrike. Do prije dva dana navodno su za kilogram pšenice plaćali 1,55 kuna, što je cijena koja ni kojem slučaju ne odgovara domaćim otkupljivačima pšenice jer je oni otkupljuju pretežito za preradu u brašno. Naime, tvrde kako cijene brašna ne prati cijenu pšenice. Veleprodajna cijena brašna je trenutno, kažu, dvije kune za kilogram, realna bi bila bar dvije i pol kune, ali se zbog ranije potpisanih ugovora s kupcima ona ne može korigirati te bilježe gubitke.
Najveći proizvođač brašna u Hrvatskoj tvrtka Granolio za potrebe prerade iza svake žetve osigura si oko 120.000 tona pšenice. Do sada su otkupili 80.000 tona, a zbog rasta cijene pšenice boje se ići dalje u otkup. U toj tvrtki navode da ako pšenicu otkupljuju po 1,50 kuna kilogram i uskladište ona će ih do travnja 2013. godine stajati uz troškove skladištenja 1,80 kn/kg. a tko zna kolika će joj tada biti cijena na tržištu te u takav rizik za sada ne misle ulaziti.
Valja istaknuti i da su otkupljivači zadovoljni kvalitetom pšenice ove godine. Prema nekim procjenama, ukupna se proizvodnja kreće između 750.000 do 800.000 tona zrna pšenice, sve su količine već gotovo otkupljene, a u izvozu već završilo je približno 300.000 tona.