Hrvatska
StoryEditor

U budućnosti će se stimulirati oni koji doniraju hranu

08. Prosinac 2015.

Procjenjuje se kako se u Hrvatskoj godišnje baca između 300 i 400 tisuća tona, kazao je ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina, dodajući kako će se sustav doniranja hrane unapređivati i nadograđivati te će se u budućnosti razmišljati i o modelima stimuliranja onih koji hranu doniraju, ali i sankcijama za one koji hranu bacaju.

Doniranje hrane od danas, 8. prosinca, oslobođeno je poreza na dodanu vrijednost (PDV), čime su stvoreni uvjeti za početak pune provedbe sustava doniranja hrane

Podsjetio je kako je doniranje hrane omogućeno Zakonom o poljoprivredi, donesenim početkom ožujka, ali je za primjenu trebalo donijeti podzakonske akte, odnosno pravilnike. Ministarstvo poljoprivrede krajem listopada donijelo je Pravilnik o uvjetima, kriterijima i načinima doniranja hrane i hrane za životinje, a Ministarstvo financija je krajem studenog objavilo objavilo izmjene Pravilnika o PDV-u, koji je stupio na snagu dana, 8. prosinca.

- Republika Hrvatska sada po prvi put ima uređena pravila doniranja hrane kako bi se zaustavio poražavajući trend bacanja hrane, ali i kako bi se donirana hrana našla na tanjurima onih kojima je najpotrebnija, kazao je Jakovina. 

Napomenuo je kako je važno bilo osigurati zdravstvenu ispravnost i kvalitetu hrane koja se donira, izbjeći mogućnost bilo kakve diskriminacije onih koji trebaju primiti pomoć u proizvodima i smanjiti količine hrane koji se na godišnjoj razini bacaju u Hrvatskoj.

Pravilnikom o uvjetima, kriterijima i načinima doniranja hrane i hrane za životinje propisani su uvjeti, kriteriji i načini doniranja hrane i hrane za životinje, uvjeti koje mora ispunjavati posrednik i krajnji primatelj donacije te sadržaj i način vođenja registra posrednika.

Izmjenama Pravilnika o PDV-u, pak, propisano je da će se poreznim obveznicima koji doniraju hranu u svrhu sprečavanja njenog uništavanja, zaštite okoliša ili pomoći krajnjim primateljima, u skladu s Pravilnikom o uvjetima, kriterijima i načinima doniranja hrane i hrane za životinje, takve donacije hrane priznati kao manjak na koji se neće obračunavati PDV, pod uvjetom da vrijednost tih donacija ne prelazi dva posto prihoda odnosno primitaka prethodne godine.

Jakovina se u izjavi novinarima u Ministarstvu poljoprivrede osvrnuo i na registraciju još jednog hrvatskog proizvoda na EU razini - drniškog pršuta.

Svaka oznaka znači jako puno jer svaki takav proizvod automatski ima dva do tri puta potencijalno veću prodajnu vrijednost, kazao je Jakovina.

Kao neke od koristi zaštite proizvoda naveo je i prepoznatljivost, nemogućnost zlouporabe od strane drugih proizvođača te dodanu vrijednost za proizvođače i obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja rade taj proizvod.

25. studeni 2024 15:14