Za kompletnu obnovu 22 km dugog odlaznog voda vrelovoda Gradske toplane u Karlovcu trebalo bi osigurati prema stručnim procjenama barem šest milijuna eura. Kad bi Gradska toplana u ovom momentu imala taj novac na raspolaganju, ti bi radovi zbog svoje opsežnosti i nužnog etapnog izvođenja radova radi omogućavanja normalnog funkcioniranja grada i prometa bili gotovi za pet godina.
>>>Direktorica upozorava na ‘alarmantno’ stanje karlovačkog vrelovoda
Prosječna starost vrelovoda, kazala je na današnjoj konferenciji za novinare direktorica Gradske toplane Ivana Fočić, iznosi preko 30 godina, a u periodu između 2007. i 2015. godine obnovljeno je 2,5 km vrelovoda uz investiciju od 7,7 milijuna kuna.
Međutim, bez obzira što Gradska toplana, osnovana 2012. godine nakon stečaja Toplane, posluje pozitivno, problem je u financiranju nužne obnove vrelovoda, pošto se Fonda za zaštitu okoliša i energetsku efikasnost povukao iz sufinanciranja takvih zahvata nakon što su Hrvatskoj za tu namjenu postala dostupna sredstva iz europskih ESI fondova u sklopu mjere ITA.
Gradska toplana diskvalificirana iz natječaja
Naime, Gradska toplana, iako treća u Hrvatskoj po dužini vrelovoda, diskvalificirana je iz natječaja za sredstva iz ITA mjere, jer se za njega mogu javiti samo gradovi s 50 tisuća i više stanovnika, a Karlovcu za ispunjenje toga kriterija nedostaje, kazao je gradonačelnik Damir Jelić, te dvije do tri tisuće žitelja, a takav kriterij ne uzima u obzir koliko od ukupnog broja stanovnika doista i koristi usluge lokalne toplane.
Direktorica Fočić kazala je da se na više načina pokušava, čak i uz pomoć Ministarstva regionalog razvoja i fondova EU-a, ipak osigurati za 2018. godinu dio sredstava iz ITA mjere koja sigurno neće biti iskorištena ove godine na razini Hrvatske.
Nužna obnova
Ono što ne može čekati rasplet s financijskom konstrukcijom obnove čitavog vrelovoda, jest nužna obnova i proširenje promjera i kapaciteta 301 metara dugog dijela vrelovoda u Meštrovićevoj ulici, koji će s povećanim promjerom cijevi s 350 na 500 mm osigurati kvalitetniju opskrbu toplinom za gotovo polovinu ukupnog broja korisnika toplinarske usluge Gradske toplane, za što je osigurano 4,5 milijuna kuna iz gradskog proračuna.