Hrvatska
StoryEditor

Zagrebačka groblja i dalje samo za Zagrepčane

28. Rujan 2015.

Kako se već tri i pol godine svi građani koji ne stanuju u Zagrebu, a članovi su neke pogrebne udruge, ne mogu pokapati u obične zemljane grobove na Markovu polju, u vrlo nepovoljnom položaju su i dalje posebno stanovnici Zagrebačke županije. Znači, ako su godinama uplaćivali članarinu misleći da imaju tako osigurano grobno mjesto na Markovu polju, to već neko vrijeme nije tako.

Za sada se čini da će takva odluka ostati na snazi iako postoji još mogućnost dogovora. U zagrebačkoj Posmrtnoj pripomoći, koja postoji već 84 godine i s 247.000 članova iz cijele Hrvatske je najbrojnija dobrovoljna udruga građana u zemlji, ističu da su zbog promjena osigurali mjesta svojim članovima u Općini Pisarovina. Predsjednik Upravnog odbora Posmrtne pripomoći Boris Kozjak pojašnjava da su do početka 2012. godine svi članovi udruge, neovisno o mjestu prebivališta u trenutku smrti, imali pravo biti pokopani u zemljani grob na redovitom gradskom groblju Zagrebu (za tri ukopa), ukoliko za života nisu riješili pitanje grobnog mjesta. Redovito gradsko groblje u Zagrebu je sada groblje Markovo polje. No, odlukom Gradske skupštine Grada Zagreba to se mijenja pa se grobno mjesto bez uređenja i grobno mjesto za kazetu za urne u Gaju urni dodjeljuju na korištenje ako je umrla osoba u času smrti imala prebivalište na području Zagreba.

Ima mjesta

- Netko tko je prijavljen primjerice u Zaprešiću više ne može biti pokopan u zemljani grob na Markovom polju ili kupiti kazetu u Gaju urni, što je do tada članovima udruge bilo moguće. No, osoba koja nema prebivalište na području Grada Zagreba u trenutku smrti može biti ukopana u uređeni zemljani grob s betonskim okvirom na Markovom polju, a cijena tako uređenog grobnog mjesta iznosi oko 10.000 kuna. Isto tako, kazeta za urne za osobu koja nije imala prebivalište u Gradu Zagrebu u trenutku smrti može se kupiti na Miroševcu i drugim grobljima gdje postoje kazete za urne u ponudi, osim u Gaju urni. Nisu nam poznati razlozi donošenja takve odluke i promjene dotadašnje prakse. Poznato nam je da se godišnje na Markovom polju otvori nešto više od 400 novih zemljanih grobova, kao i da još ima dosta slobodnog prostora za zemljane grobove na Markovom polju - rekao je Kozjak.

Članovi iz Zagreba, dodaje, koji nemaju riješeno pitanje grobnog mjesta mogu se pokopati u jeftini zemljani grob na Markovom polju, neki drugi grob na tom ili nekom od zagrebačkih groblja, kupiti kazetu za urnu ili se pokopati na neko od groblja izvan Zagreba.

Dogovor uskoro?

Od donošenja nove odluke o grobljima udruga pokušava sa Zagrebom dogovoriti da se njezini članovi, neovisno o mjestu prebivališta u trenutku smrti, mogu pokopati u novi zemljani grob na Markovom polju. U nekoliko je navrata Posmrtna pripomoć ponudila beskamatno avansno plaćanje za veći broj grobova za preminule članove te se Kozjak nada da će uskoro doći do dogovora. Ističe kako su sve odluke vezane uz groblja i upravljanje grobljima isključivo u nadležnosti mjesne zajednice na čijem se području nalazi groblje. U već spomenutom Zaprešiću, primjerice, Kozjak pojašnjava da nema mogućnosti kupnje običnog zemljanog groba za preminule osobe koje su imale prebivalište u Zaprešiću u trenutku smrti. Navodi da je tamo trenutno najjeftinija mogućnost kupnja zemljanog groba s betonskim okvirom čija je cijena oko 8.500 kuna te kazete za šest urni oko 10.000 kuna. Kupnja običnih zemljanih grobova bez betonskog okvira jedino ovisi o odluci Zaprešića, a Kozjak smatra da bi bilo dobro kada bi postojala takva mogućnost zbog osoba slabijeg imovinskog stanja neovisno o tome da li je netko član udruge. U tom slučaju, iz stečenog prava udruge mogao bi se podmiriti i trošak grobnog mjesta.

Sve po zakonu

Kozjak navodi da u Zaprešiću ima prebivalište mnogo osoba koje su se doselile u posljednjih nekoliko godina ili su iz određenih razloga, poput manjeg prireza, prijavili prebivalište u Zaprešiću. Stoga, veliki broj članova Posmrtne pripomoći ima već osigurano grobno mjesto u Zagrebu.

U Gradu Zagrebu pojašnjavaju da je odluka Gradske skupštine usklađena sa Zakonom o grobljima kojim je propisana obveza jedinice mjesne samouprave za izgradnju groblja radi ukopa umrlih osoba sa svog područja, dok je ukop osoba s drugih područja samo iznimka predviđena zakonom. Ukoliko, vele, netko ima obiteljski grob na nekom od groblja, a nema boravak u Zagrebu, može se pokopati u taj grob.

- Ograničenja nema ni ako netko želi kupiti uređeno grobno mjesto. Ono vrijedi samo za zemljane grobove na groblju Markovo polje i kazete u Gaju urni za redovite ukope, koji se kupuju u času nastale potrebe tj. u smrtnom slučaju, dakle, ne kupuju se unaprijed. Zbog toga niti Posmrtna pripomoć ne može unaprijed kupiti veći broj grobova na tim mjestima i dalje ih prodavati svojim članovima, jer bi se time građani koji nisu članovi Posmrtne pripomoći doveli u nepovoljniji položaj - smatraju u Zagrebu.

Grad Zaprešić, pak, naglašava da je gradu i Zaprešić d.o.o. za obavljanje komunalnih djelatnosti koje upravlja gradskim grobljima, u interesu da Posmrtna pripomoć organizira ukope Zaprešićana na tamošnjem groblju. No, kako zahtjev za korištenje gradskog groblja Zaprešić udruga nije dostavila, trenutno ne postoji ugovorni odnos Zaprešić d.o.o. s Posmrtnom pripomoći.

Jeftinije cijene

- Ako naručitelj pogreba ne izabere neki od navedenih artikala iz pogrebnih standarda, ima pravo na povrat vrijednosti u iznosu koliko ukupno vrijede neizabrani artikli pogrebne opreme i usluga u pogrebnom standardu u trenutku organizacije pogreba. Ukoliko stranka – naručitelj pogreba izabere neki pogrebni artikl ili uslugu koji ne ulaze u pogrebni standard udruge, naručene artikle mora dodatno nadoplatiti. Napominjemo kako u Hrvatskoj još ne postoji mogućnost posjedovanja privatnog groblja ili groblja koje nije u vlasništvu mjesne zajednice. Ukoliko se jednog dana otvori takva mogućnost, udruga će zasigurno imati vlastito groblje – kazao je Kozjak naglasivši da 90 posto članova ima riješeno grobno mjesto ili kazete u trenutku smrti.

Članstvom u Posmrtnoj pripomoći i redovnim plaćanjem članarine, stječe se pravo na temeljni ili posebni pogrebni standard koji vrijedi u trenutku njegove smrti. Ukoliko je član stekao pravo na punu vrijednost pogrebnog standarda, kaže Kozjak, obitelj preminulog člana ne mora ništa platiti za pogrebnu opremu i usluge iz jednog od pogrebnih standarda udruge ako će pogreb organizirati njena služba. U tom slučaju udruga jamči cijene navedene u pogrebnom standardu koje su za nekoliko tisuća kuna manje od tržišnih cijena. Posmrtna pripomoć, dodaje, preminulim članovima ne naplaćuje neke usluge koje se uobičajeno naplaćuju na tržištu poput organizacija pogreba, aranžiranja lijesa ili natpis. Ako preminuli nije član niti jedne takve udruge svu pogrebnu opremu i usluge plaća po tržišnim cijenama različitim od poduzeća do poduzeća. Primjerice, isti model lijesa može se platiti i tisuću kuna više.

21. studeni 2024 22:49