Aktualno
StoryEditor

‘Blatno zlato‘: Pronašli izdašne zalihe rijetkih metala koji mogu ‘obrnuti‘ ekonomiju naglavačke

22. Travanj 2018.

Otočić na Tihom oceanu mjesto je velikog otkrića koje bi moglo promijeniti ekonomsku budućnost Japana. Istraživači koji su ga pronašli kažu da ima ogroman potencijal. O čemu je riječ? O blatu. Mnogo blata – 16 milijuna tona, kažu procjene. A u tom blatu nalaze se ogromne zalihe rijetkih i vrijednih minerala.

Rijetki minerali sadrže rijetke kemijske elemente koji se koriste u visokotehnoloških uređajima kao što su pametni telefoni, raketni sustavi, radari i hibridna vozila. Naprimjer, itrij, jedan od elemenata koji je otkriven tom prilikom, može se koristiti u izradi objektiva za kamere, supervodiča i zaslona pametnih telefona, prenosi CNN.

>>>VIDEO: Tekućina novootkrivenog organa potencijalno moćno dijagnostičko oruđe

Prema novom istraživanju koje je objavila skupina japanskih znanstvenika, taj veliki predio dubokog morskog blata bogatog mineralima nalazi se blizu otoka Minamitori, otočića udaljenog 1200 kilometara od japanske obale. 16 milijuna tona blata moglo bi sadržavati 780 godišnjih zaliha itrija, 620 godišnjih zaliha europija, 420 godišnjih zaliha terbija i 730 godišnjih zaliha disprozija za cijeli svijet. To je samo po sebi prilično velika stvar, ali ovo je otkriće još značajnije uzme li se u obzir današnja ponuda i potražnja rijetkih metala.

Kina trenutno ima čvrst stisak na rijetke minerale – Narodna Republika od 2015. godine kontrolira oko 95 posto svjetske proizvodnje rijetkih metala. Zbog toga, Japan i druge zemlje ovise cijenama koje Kina postavi.

>>>Stručnjaci s MIT-a ‘pronašli’ vodu u pustinji

Međutim, Japan ima potpunu ekonomsku kontrolu nad novim nalazištem, i studija kaže da svi indikatori pokazuju da bi se novi resursi ‘mogli iskoristiti u bliskoj budućnosti‘. Iako je otok Minamitori udaljen više od tisuću kilometara od japanske prijestolnice, i dalje se tehnički smatra dijelom Tokija i pripada Japanu. Također, iako je otkriće uzbudljivo, stručnjaci kažu da smo i dalje daleko od trenutka kad bi se ti resursi mogli vaditi. Tom Crafford iz USGS-a, američkog centra za geološka istraživanja, tvrdi da će do blata bogatog mineralima biti teško doprijeti.

To bi se moglo pokazati kao ogromna prilika za razvitak tehnologije za rudarenje na morskom tlu.

- Postoji velik međunarodni interes za rudarenje na morskom tlu, ali još nije došlo do komercijalizacije, a lako bi se moglo ispostaviti da jednog dana upravo tamo budu nalazišta nekih ključnih minerala. Ali kad će taj dan doći, nitko ne zna, zaključio je Crafford.

22. studeni 2024 18:23