Zdravstvo u Velikoj Britaniji trenutno troši više od 90.000 funti godišnje na prirodne tretmane. Prema novim smjernicama zdravstvene službe navedene u nacrtu dokumenta, liječnici više ne bi trebali propisivati homeopatsku medicinu pacijentima, prenosi Independent.
Britanska zdravstvena služba (NHS) kategorizira homeopatiju kao tretman s "nedostatkom snažnih dokaza o kliničkoj učinkovitosti" te u pokušaju smanjenja troškova lijekova, upućuje liječnicima opće prakse da je ne bi trebali propisivati pacijentima.
Prema ispitanoj dokumentaciji, NHS trenutno troši 92,412 funti godišnje na prirodni tretman, koji koristi visoko razrijeđene doze prirodnih supstanci. U preporuci NHS-a navodi se izvješće Zajedničkog odbora za znanost i tehnologiju iz 2010. godine, koji je "utvrdio da upotreba homeopatije nije zasnovana na dokazima, a bilo kakve koristi za pacijente bile su placebo učinak".
"Često pacijenti dobivaju lijekove koji su se pokazali neučinkovitima ili u nekim slučajevima opasnima", navodi se u dokumentu gdje se ističe i da često postoje "učinkovitije, sigurnije ili jeftinije alternative".
>>>EIB konferencija: Uspješno ulaganje u zdravstvo i obrazovanje
Prošle godine liječnici su propisali sveukupno 1,1 milijardu recepta koji su dosegli 9,2 milijarde funti. Ostali tretmani koje NHS želi zabraniti uključuju biljne tretmane, omega-3 masne kiseline i neispravno korištenje ko-proksamola protiv bolova, koji je zbog povrede sigurnosti bio povučen s tržišta 2007. godine.