Kinesko jugoistočno europska poslovna asocijacija (CSEBA), u suradnji s tvrtkom za organizaciju događanja Meritum komunikacije, Silk Road Chamberof International Commerce (SRCIC), Gradom Dubrovnikom, Ministarstvom turizma RH, Hrvatskom turističkom zajednicom i Ministarstvom održivog razvoja i turizma Crne Gore od 24. do 26. travnja, organizira SilkRoadTourismConference u Dubrovniku, u Sheraton Dubrovnik Riviera Hotelu.
Ovim Silk Road Tourism Conference postaje najveće i najznačajnije poslovno događanje koje spaja glavne kineske gospodarstvenike s regionalnim, u cilju jačanja turističke suradnje i pratećih djelatnosti. Značaj i serioznost ovog skupa potvrđuje i činjenica da na konferenciju, uz predstavnike gospodarstva iz Hrvatske i regije, dolaze i najveći kineski turoperatori, kineska međunarodna gospodarska komora koja umrežava stotinjak gospodarskih komora na Putu svile, zainteresirani kineski investitori te ostali dionici koji prate turističku djelatnost.
>>>Put svile: Kineski kapital Hrvatskoj može donijeti samo novi Marko Polo
Jasan je pokazatelj interesa kineske poslovne zajednice za nastupom u regiji jer na konferenciju, između ostalih, dolazi i Wang Shuai, osnivač i predsjednik iYATa, najveće kineske nautičke tvrtke koja sa svojih 10.000 jahti promovira highclass turističke pakete za kineske nautičare u svijetu. Upravo, Shuai ove godine dolazi u Hrvatsku proširiti suradnju s lokalnim gospodarstvenicima jer je prošle godine uvidio kakve nautičke potencijale nudi naša obala. Veliki je interes i regionalnih zemalja za ovaj skup, no Hrvatska je strateški iskočila zbog svog geografskog položaja i snage koju ima u turističkom segmentu.
- U goste nam, uz uvažene kineske i regionalne gospodarstvenike, dolaze i najviši predstavnici Silk Road Chamber of International Commercea (SRCIC), organizacije koja povezuje stotinjak gospodarskih komora na Putu svile, a čiji je i CSEBA odnedavno punopravni član. Radi se o poslovnom klubu koji svojim ciljanim aktivnostima jača razmjenu između zapadnih zemalja i Kine te utječe na ubrzanje poslovnih procesa kako bi se osnažila ulaganja i proširilo poslovanje te, između ostalog, potaknuo dolazak kineskih turista na Jadran, poručuje Mario Rendulić, predsjednik Predsjedništva CSEBAe, koji su s investicijom od 30 milijuna kuna u Krapinske Toplice pokazali koje su nam mogućnosti otvorene kroz jačanje suradnje s kineskim gospodarstvenicima.
>>>Macron: Novi put svile je zajednički, ne smije biti put nove hegemonije
U CSEBAi ističu da su se na organizaciju ovako visoko-profilnog poslovnog skupa odlučili potaknuti uspjehom 1st SilkRoadTourism Workshopa održanog početkom veljače u Krapinskim Toplicama, kao i snažnim investicijskim pulsom koji se tek očekuje te posebno nakon nedavne odluke da će graditelj Pelješkog mosta biti kineska kompanija China Roadand Bridge Corporation (CRBC).
U tri dana konferencije poseban naglasak bit će na temama nautičkog, zdravstvenog i kulturnog turizma. Bit će predstavljeni i planovi SRCICa u Hrvatskoj i regiji, kao i rad Silk Road Funda koji će investirati u budućem razdoblju u nekoliko zemalja naše regije.
>>>Plenković na CEEC-u: Kineski investicijski apetiti u Hrvatskoj rastu
Hrvatski turistički kapaciteti još su uvijek prilično nepoznati kineskom tržištu, a hrvatski se turistički sektor treba kvalitetno pripremiti i za prihvat kineskih gostiju koji se uz kulturološke specifičnosti razlikuju i po načinu korištenja kineskih komunikacijskih platformi koje tek valja upoznati.
Uz navedeno, promocija u NR Kini iziskuje velike organizacijske i troškovne napore pa je upravo jedan od ciljeva ovog skupa bio dovesti što veći broj relevantnih kineskih partnera u Hrvatsku i regiju.Važno je spomenuti da će tijekom konferencije biti potpisan i predugovor o snimanju prvog kineskog filma u Hrvatskoj. Program Silk Road Tourism Conference nalazi se na Silk Road Tourism Conference.