Aktualno
StoryEditor

Dan pobjede: Politički vrh poziva na slogu i izgradnju gospodarski snažnije države

05. Kolovoz 2017.

Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović rekla je u subotu da smo, slaveći danas ovu veliku povijesnu pobjedu, svjesni da nas ona i moralno i politički obvezuje na oprost i pomirenje te je kao predsjednica, ali i kao Hrvatica, građanka i majka izrazila žaljenje i zbog svih stradalih Srba.

"Slaveći danas ovu veliku povijesnu pobjedu, svjesni smo da nas ona i moralno i politički obvezuje na oprost i pomirenje. Dijeleći s vama ove trenutke radosti i ponosa, kada s najvećim poštovanjem obnavljamo sjećanje na sve koji su u godinama Domovinskoga rata i tijekom "Oluje“ pali za slobodu i neovisnost Hrvatske, želim kao Predsjednica Republike, ali i kao Hrvatica, građanka i majka izraziti žaljenje i zbog svih stradalih Srba", poručila je predsjednica s obilježavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti te Dana hrvatskih branitelja.

>>> Plenković najavio kraj deprivacije, poticanje ravnomjernog razvoja Hrvatske

Naglasila je i da hrvatski narod nije želio rat i ne raduje se ničijem stradanju. "Hrvatska država i danas čini napor, bez primjera u povijesti, kako bi vlastitim sredstvima osigurala životne uvjete svima koji se žele vratiti. Čini to unatoč tomu što inspiratori i nalogodavci agresije na Hrvatsku nisu uplatili ni kune ili, točnije, ni dinara za obnovu svega što su četnici i tzv. JNA u Hrvatskoj razorili u četiri godine granatiranja, bombardiranja, paleža i pljačke", istaknula je.

Poručila je i da to činimo unatoč tome, sa sviješću da teške stranice prošlosti treba zatvoriti i okrenuti se izgradnji budućnosti. Stoga će Hrvatska, uz punu zaštitu državnih i nacionalnih interesa, te izgrađujući korektne bilateralne odnose, dati  aktivnu i konstruktivnu potporu ulasku Srbije te isto tako BiH i drugih država kandidatkinja u EU, što je uvjet ujednačavanju razvojnih pretpostavki i demokratskih standarda u državama jugoistočne Europe i učvršćivanju mira.

Naglasila je i da je vojno-političko značenje "Oluje“ danas predmet različitih vojno-političkih strategijskih analiza, što je nedavno naglasio i američki ministar obrane.

No, smatra, osim dobre organizacije, jasnih ciljeva i odlučnog vodstva, razloge briljantnom uspjehu "Oluje“ treba tražiti u duhovnim odlikama hrvatskog čovjeka i moralnim vrlinama hrvatskoga vojnika koji je budno pazio da bude što manje žrtava i razaranja, vođen pravednim ciljem oslobađanja svoje zemlje od uzurpatorske vlasti koja je vlastiti narod izvrgnula stradanjima u ime političkog mita Velike Srbije i neostvarivih vojnih ambicija.

>>> Ministrica Dalić: Nema odluke o odustajanju od kupnje dijela Ine

Podsjetivši na riječi hrvatskog posvesničara i mučenika Milana Šufflaya koji je Hrvatsku nazvao "najdivnijom domovinom čitavog planeta“, Grabar-Kitarović rekla je kako  imamo sve uvjete i pretpostavke da to tako i bude.  "Imamo bogatu baštinu, dobre ljude, vrijedne radnike, uzorne učenike i studente koji briljiraju na međunarodnim smotrama,  imamo pobjedničke sportaše, ugledne znanstvenike i umjetnike, vojnike i policajce koji časno pronose hrvatsko ime diljem svijeta. Imamo brojno iseljeništvo koje želi čvršću povezanost s domovinom", istaknula je. Naglasila je i da sada imamo i  dobre gospodarske pokazatelje, odlične turističke rezultate, i sve to nam daje razloga za optimizam koji će biti to veći ukoliko bude bolja investicijska klima i koliko budemo povećavali zaposlenost, plaće i mirovine te obrazovni i pravni standard i sigurnost, koliko više sredstava bude raspoloživo proračunima županija, gradova i općina.

"To nije puki zahtjev materijalnog standarda.  To je zahtjev životnog dostojanstva  na koje ima pravo svaki hrvatski državljanin - prije svega svaki radnik i umirovljenik, svaka obitelj i branitelj, a posebice naši mladi koji imaju pravo na budućnost u vlastitoj domovini. Moramo im to omogućiti, to je naša prva obveza i odgovornost", rekla je.

"Sada je vrijeme da svaki kutak hrvatske države gospodarski, demografski i moralno obnovimo, kako bi Hrvatska svima bila dom pravde, dostojanstva, nade i života. Čvrsto vjerujem da ćemo to i učiniti", poručila je Grabar-Kitarović.

Plenković i Jandroković apelirali na slogu

Premijer Andrej Plenković, predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković i kći poginulog hrvatskog branitelja Nikolina Mataija, u svom obraćanju u Kninu prigodom 22. obljetnice Oluje, apelirali su na slogu, kojom se Hrvatska 90-ih oduprla višestruko jačem neprijatelju i pobijedila u Domovinskom ratu.

"Osim pobjede, danas slavimo i slogu kojoj dugujemo pobjedu i slobodu", istaknuo je premijer čestitavši građanima Dan pobjede, a braniteljima njihov dan.

Podsjetio je kako je Hrvatska u prijelomnim vremenima 90-ih u težnji ka demokraciji i neovisnosti bila suočena s velikosrpkom agresijom, a dio domovine bio je okupiran.

>>> Spajanje bolnica se nastavlja, Knin postaje Centar za respiratorne bolesnike

S kninske tvrđave Plenković je istaknuo državničku odlučnosti prvog hrvatskog predsjednika i požrtvovnosti branitelja. Hrvatska je, rekao je, oslobođena, danas je članica NATO-a i EU, no ne bi bilo ništa od toga da nije bilo veličanstvene pobjede u Domovinskom ratu i vojno-redarstvenoj akciji Oluji u kojoj je za manje od četiri dana oslobođen velik dio domovine. Mnogo je hrvatskih Srba napustilo zemlju, ali se dio njih vratio i taj proces treba nastaviti, poručio je Plenković.

Ponovio je da je "Oluja" promijenila odnos snaga u BiH te "spriječila još jednu Srebrenicu".

"To je bila prekretnica i ostat će upamćena kao najveća pobjeda sinergije hrvatske vojske i policije", rekao je Plenković poručivši svima onima koji danas kritiziraju "Oluju" kako "Hrvatska ne da na Oluju kao što hrvatski branitelji nisu dali na Hrvatsku".

Istaknuo je i posvećenost  svima koji su poginuli i nestali u Domovinskom ratu, a kojih je gotovo 2000.

"U mislima smo s njima. Stoga i jučerašnja odluka Vlade da se Saboru predloži novi zakon o hrvatskim braniteljima treba omogućiti da im se poboljša njihov položaj", istaknuo je premijer koji Hrvatsku u budućnosti vidi kao  zemlju u kojoj će svim hrvatskim obiteljima, umirovljenicima i braniteljima biti omogućen dostojanstven život i dobar standard.

Jandroković upozorio na nove ugroze i pozvao na slogu 

U Ime Hrvatskog sabora, nazočnima se obratio predsjednik Sabora Gordan Jandroković istaknuvši kako na Dan pobjede i domovinske zahvalnosti hrvatski narod slavi veličasnstvenu pobjedu, prisjećajući se trenutka od prije 22 godine kada je prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman u Kninu označio pobjedu od povijesne važnosti, kada je Hrvatskoj vraćen osmijeh na lice.

"Pobjedom u Oluju Hrvatska je pokazala da ima oružanu silu. Domovinski rat temelj je postojanja hrvatske države na kojem moramo graditi hrvatsku državu", istaknuo je Jandroković.

>>> Vlada odlučila povećati plaće poreznim službenicima i carinicima

Dodao je i da je danas Hrvatska kao slobodna zemlja suočena s bitno izmijenjenim okolnostima gdje se javljaju nove sigurnosne prijetnje.

"Moramo uspostaviti sustav domovinske sigurnosti, spreman odgovoriti na sve ugroze", rekao je Jandroković pozvavši građane na slogu "bez obzira na naše razlike i različite političke svjetonazore".

"Hrvatska je naša zajednička država koju zajedno moramo graditi", poručio je.

Mataija: Ne borimo se jedni protiv drugih

Nazočnima se obratila i kći poginulog branitelja Nikolina Mataija poručivši da će sjećanje na poginule očeve njihova djeca čuvati dok su živi.

"Zadaća svih nas je da promišljenim koracima osiguramo uvjete da se naša država razvija, a mladi ljudi u Hrvatskoj ostvare svoje karijere i obitelji. Molim vas, ne borimo se jedni protiv drugih, nego zajedno", rekla je kći poginulog branitelja pozvavši na društvenu odgovornost kako bi radost života u Hrvatskoj bila u svakom domu.

22. studeni 2024 16:58