Tvrtka De Beers pronašla je pravi rudnik dijamanata na dnu oceana nedaleko obale Namibije. Doslovce ih usisavaju s morskog dna, na prekooceanske brodove, prilagođene upravo za tu namjenu.
Najveći svjetski proizvođač dijamanata, De Beers, utrošio je 157 milijuna dolara kako bi opremio brod čija je osnovna svrha pokupiti dragocjeni teret s dna oceana. Koristeći posebne pumpe, posada broda pretražit će preko 6 tisuća četvornih metara morskoga tla u potrazi za dragocjenim kamenjem.
>>>Dijamanti i dalje najbolji izbor za bogate ulagače
U ovaj pothvat De Beers nije ušao sam, niti će u potpunosti kapitalizirati na prikupljenom blagu. Surađuju s tvrtkom za rudarenje PLC, a pola dobiti pripada i vladi Namibije.
Brod će pretražiti oceansko dno kako bi utvrdilo koja su područja najprofitabilnija za rudarenje, nakon čega će na označena područja doći brodice, koje će usisati dijamante te ih helikopterima prebaciti na obalu.
- Ovom investicijom De Beers nastoji zadržati godišnju razinu produktivnosti na 1,2 milijuna karata, idućih 20 godina. Pronađeno kamenje je važno za naš globalni miks, kao i za klijente koji traže visoko kvalitetne dijamante, rekao je za Bloomberg (foto reportaža) izvršni direktor De Beersa, Bruce Cleaver.
>>>U Sijera Leoneu pronađen dijamant od 706 karata
Namibijski dijamanti, koji se u more ulijevaju iz Narančaste rijeke milijunima godina, vrlo su vrijedni.
- Iako nisu veliki, posjeduju jako maleni broj nepravilnosti. Na svojem putu prema moru, veliki su se dijamanti odlomili na nekoliko manjih, ali samo najizdržljiviji su i preživjeli, rekao je Cleaver.
Namibijske dijamante De Beers prodaje po cijeni od 528 dolara po karatu, što je znatno skuplje od svih ostalih vrsta dijamanata i firmi donosi 13 posto ukupne zarade.