Drugog dana turističke manifestacije Dani hrvatskog turizma koji se održava na Malom Lošinju, turistički djelatnici susreli su se s predstavnicima Vlade, uglavnom državnim tajnicima, gdje su se otvorila brojna pitanja o gorućim temama u sektoru: nedostatku radne snage, zakonskoj regulaciji pomorskog dobra, mrtvom kapitalu državne imovine, poreznom uređenju sustava te mogućnosti financiranja projekata.
Najviše pitanja bilo je usmjereno državnoj tajnici Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukutre Maji Markovčić Kostelac, uglavnom na temu dodjela koncesija, pri čemu je Kostelac najavila da će se novi Zakon o koncesijama podrazumijevati veću ulogu komunalnog redarstva nad općim dobrom te osnivanje posebnog inspektorata za pomorsko dobro, ne samo u segmentu sigurnosti već i nadzoru nad koncesijskim ugovorima.
>>> DHT: Prihodi po sobi u hrvatskim hotelima 26 posto ispod europskog prosjeka
Tomislav Boban, državni tajnik u Ministarstvu državne imovine istaknuo je da je već oformljena Radna skupina koja priprema izradu Zakona o turističkom zemljištu, kojim bi se trebali regulirati vlasnički odnosi koji bi omogućili daljnju privatizaciju, daljnje investicije i mogućnost naplate države od korištenja turističkog zemljišta.
Zapravo svi predstavnici Vlade najavili su izmijene raznih Zakona, a prvi koji bi trebao otići u saborsku proceduru je Zakon o pružanju usluga u turizmu, čija se očito najveća izmjena tiče zdravstvenog turizma.
– Novim Zakonom turističke agencije imat će ovlasti prodavati paket aranžmane vezane za usluge u zdravstvenom turizmu, a zdravstvene ustanove moći će registrirati tvrtke koje će se baviti turističkom djelatnosti poput organizacije prijevoza, izleta, bukiranja smještaja i sl. U pripremi je 350 milijuna eura investicija u zdravstveni turizam i otvaranje dvije tisuće radnih mjesta u tom sektoru – najavio je Gari Cappelli, ministar turizma.
Istaknuo je i da je završen projekt anketiranja poslodavaca u svrhu pripreme projekta Cro kartice, vaučera kojim bi poslodavci zaposlenicima na neki način plaćali turističke usluge izvan sezone.
>>> Turistički vaučer – katalizator domaćeg turizma
– Ideja, koja je prvotno krenula u Francuskoj, gdje se pokazala vrlo učinkovitom, je da tvrtke do nekog iznosa, primjerice tri tisuće kuna, zaposlenicima omoguće potrošnju na hotelske, ugostiteljske i druge turističke usluge, što bi bilo neoporezivo. Svi zaposlenici imali bi pravo koristiti vaučere u pred i posezoni na Jadranu i tijekom cijele godine na kontinentu. Međutim, ta odluka mora biti koordinirana s Ministarstvom financija kojem smo proslijedili ankete i s kojem bi se trebalo usuglasiti oko izmjena Zakona o porezu na dohodak – istaknuo je Cappelli.
S obzirom da se danas održavala sjednica Vlade, na današnjem skupu uglavnom su, izuzev ministrice regionalnog razvitka i fondova EU Gabrijele Žalac, sudjelovali državni tajnici, a dolazak ministara očekuje se u večernjim satima, kada će biti središnja svečana manifestacija dodjela nagrada najuspješnijim hrvatskim destinacijama i gospodarskim subjektima. Očekuje se i dolazak premijera Andreja Plenkovića koji očito nije podlegao pritisku da se pojavi u Saboru.