Hrvatski gradovi međusobno se značajno razlikuju po kvaliteti poslovnog i regulatornog okruženja, pri čemu je od pet analiziranih gradova najlakše poslovati u Varaždinu, pokazala je studija Svjetske banke Doing Business u EU u 2018: Hrvatska, Češka, Portugal i Slovačka predstavljena u utorak.
>>>‘Doing Business’: Čile optužuje Svjetsku banku, lažne vijesti postale lažne statistike
Analizirano je pokretanje poslovanja, ishođenje građevinskih dozvola, dobivanje električne energije, uknjižba prava vlasništva i rješavanje trgovačkih sporova. Studija je obuhvatila 25 gradova u četiri zemlje - njih osam u Portugalu, pet u Slovačkoj, sedam u Češkoj, a u Hrvatskoj su analizirani Zagreb, Split, Osijek, Varaždin i Rijeka.
Pokazalo se da je najlakše je poslovati u Varaždinu, a najteže u Splitu.
U Varaždinu je najlakše ishoditi dozvolu za gradnju, a prednjači i u dobivanju električne energije. Osijek, koji je na drugom mjestu, najuspješniji je u uknjižbi prava vlasništva i rješavanju trgovačkih sporova.
Nijedan grad nije izvrstan u svih pet područja, a u Splitu, koji je posljednji od pet analiziranih gradova, najlakše je pokrenuti poslovanje, no, najslabije je rangiran u tri područja.
>>>Youth to business: Studenti dovode 15 poslovnih stručnjaka na besplatnu konferenciju u Zagrebu
Zagreb je najslabije rangiran u pokretanju poslovanja i dobivanju električne energije, a ukupno se nalazi na četvrtom mjestu. Rijeka je trećeplasirana te u četiri područja ima drugi najbolji rezultat, dok zaostaje jedino u rješavanju sporova.
Najveće razlike zabilježene su u ishođenju dozvola za gradnju, rješavanje trgovačkih sporova i pokretanju poslovanja. Tako je primjerice za ishođenje dozvola za gradnju jednostavnog skladišta u Varaždinu potrebno 112 dana uz trošak od 5,3 posto vrijednosti skladišta, što je dvostruko kraće i uz trećinu troška u odnosu na Split.
U Svjetskoj banci napominju da na značajne razlike u regulatornoj učinkovitosti između pet gradova utječe i neujednačen broj predmeta u nekim područjima, a u tom kontekstu upravo ističu veliko opterećenje odjela za graditeljstvo u Splitu, u kojem se izdavanje građevinske dozvole čeka triput duže od prosječnog vremena čekanja u drugim gradovima.
>>>Predsjednik međunarodne organizacije WBAF gost Business Cafea
Osijek, Split, Rijeka i Zagreb nadmašuju EU-ov prosjek u području dobivanja električne energije, Osijek je iznad tog prosjeka u uknjižbi prava vlasništva, a također Osijek, uz Rijeku, Varaždin i Zagreb, stoje bolje od prosjeka EU-a u rješavanju trgovačkih sporova.
Viša menadžerica grupe za globalne indikatore pri Svjetskoj banci Rita Ramalho ističe da postoje mogućnosti za stvaranje opipljivih poboljšanja preuzimanjem dobrih praksi.
Kako je ustvrdila, kad bi Zagreb preuzeo najbolje prakse zabilježene u pet gradova, Hrvatska bi zauzela 40. mjesto u globalnom rangiranju 190 gospodarstava prema lakoći poslovanja, što je 11 mjesta više od njezinog trenutačnog ranga prema izvješću Doing Businessa 2018.
>>>Doing Business 2014: Hrvatska pala s 84. na 89. mjesto
Ministar gospodarstva. poduzetništva i obrta Darko Horvat rekao je kako je studija pokazala da Hrvatska ima jako puno prostora za napredak na "Doing Business" ljestvici.
Kaže da relativno loše stojimo u tri parametra. Naime, vrlo sporo pokrećemo poslovanje, dugo vremena treba za izradu i dobivanje građevinske dozvole, a priključivanje električne energije traje predugo i preskupo je.
Na pitanje novinara o reformi javne i lokalne uprave, Horvat je odgovorio da broj županija ne treba dirati, ali treba smanjiti broj općina, pogotovo onih koje nisu samodostatne u financiranju.
>>>Smart Cities 2018: Sve više hrvatskih gradova ‘na rubu pameti’
Direktorica u Glavnoj upravi za regionalnu i urbanu politiku Europske komisije Vittoria Alliata di Villafranca kazala je da ulaganja, pogotovo koja se tiču kohezijskih politika, u smislu strukturnih i investicijskih fondova, imaju puno veći utjecaj na gospodarski rast i razvoj kada se odvijaju u regijama s povoljnim poslovnim okruženjem.