Na svjetskim valutnim tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta prošloga je tjedna blago pala jer su ulagači, nakon slabijih podataka o inflaciji nego što se očekivalo, odlučili povući dio zarade s tržišta, s obzirom da je u prethodna tri tjedna dolar znatno ojačao.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, prošloga je tjedna oslabio 0,04 posto, na 92,60 bodova.
>>>Dolar dosegao ovogodišnji vrhunac
Pritom je cijena američke valute prema japanskoj porasla 0,2 posto, na 109,40 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je tečaj eura skliznuo 0,1 posto, na 1,1940 dolara.
Polovicom tjedna vrijednost dolara prema košarici valuta dosegnula je i 93,42 boda, novu najvišu razinu od kraja prosinca prošle godine.
Podršku dolaru pružio je rast prinosa na 10-godišnje američke državne obveznice iznad psihološki važne granice od tri posto, nedaleko najviših razina od 2014. godine, od 3,041 posto.
S druge strane, euro je bio pod pritiskom zbog situacije na političkoj sceni u Italiji gdje se nastavljaju rasprave vezane za formiranje nove vlade, što bi moglo ostati razlog tržišne nestabilnosti.
>>> Trump: Na kraju želim vidjeti jak dolar
Zbog toga je u jednom trenutku polovicom tjedna cijena eura skliznula na najnižu razinu u ovoj godini, na 1,1823 dolara.
Međutim, uspon dolara zaustavljen je nakon što je objavljeno da su u travnju u SAD-u potrošačke cijene porasle 0,2 posto na mjesečnoj razini, manje od očekivanja i sporije u odnosu na prethodne mjesece.
Doduše, i dalje se vjeruje da će Fed u lipnju povećati kamate po drugi put u ovoj godini, no vjerojatno neće ubrzati tempo povećanja cijene novca.
Zbog toga su splasnule špekulacije da bi Fed u ovoj godini mogao povećati kamate u četiri navrata, pa većina analitičara očekuje ukupno tri povećanja.
„Ulagači su odlučili povući dio zarade s tržišta. Dolarov uspon, koji traje od polovice travnja, izgubio je na snazi”, kaže Chuck Tomes, analitičar u tvrtki Manulife Asset Management.
>>> Dolar skočio 1,5 posto, najviše od studenoga 2016. godine
No, kako se u SAD-u očekuje nastavak rasta kamatnih stopa, a u Europi i Japanu nastavak popustljive monetarne politike, dio analitičara smatra da bi se uspon američke valute mogao nastaviti.
"Uspon dolara vjerojatno je zasad priveden kraju. No, dakako da se jačanje dolara ne bi moglo nastaviti brzo i nesmetano kao što je to bio slučaj proteklih tjedana", smatraju analitičari Commerzbanka, predviđajući da će američki podaci o inflaciji izazvati tek pauzu u oporavku dolara.