Aktualno
StoryEditor

Dužnosnici HNB-a u 5 godina otišli na 550 službenih putovanja s troškovima od 5 milijuna kuna

14. Ožujak 2017.

Dužnosnici Hrvatske narodne banke (HNB) prošle su godine bili na 131 službenom putovanju, što je središnju banku koštalo ukupno oko 1,14 milijuna kuna, od čega je guverneru, njegovu zamjeniku i viceguvernerima za dnevnice isplaćeno oko 127,5 tisuća kuna, pokazuju podaci koje je u utorak objavio HNB.

Središnja je banka, naime, na svojim internet stranicama objavila podatke o službenim putovanjima svojih dužnosnika u razdoblju od 2012. do siječnja ove godine.

"Potaknuti zanimanjem javnosti za troškove službenih putovanja dužnosnika Hrvatske narodne banke, objavljujemo podatke o službenim putovanjima dužnosnika HNB-a u razdoblju od 2012. do siječnja 2017. godine, uključivo podatke o nazivu, lokaciji i organizatoru poslovnog događaja koji je svrha službenog putovanja, statusu sudjelovanja dužnosnika HNB-a, zatim podatke o troškovima smještaja i prijevoza te nositelju tih troškova, kao i podatke o dnevnicama", navode iz HNB-a.

U pet godina na dnevnice više od pola milijuna kuna

Objavljeni podaci pokazuju da su guverner Boris Vujčić, njegov zamjenik Relja Martić te šest viceguvernera - Tomislav Presečan, Vedran Šošić, Damir Odak, Michael Faulend, Bojan Fras i Neven Barbaroša, u proteklih pet godina bili na nešto više od 550 službenih putovanja, a najčešće su putovali na skupove u organizaciji niza međunarodnih financijskih institucija, poput Europske središnje banke, Europske komisije, Banke za međunarodne namire, MMF-a i Svjetske banke, EBRD-a te središnjih banaka drugih zemalja. Središnja je banka za njihove dnevnice u tom razdoblju izdvojila ukupno nešto više od pola milijuna kuna odnosno oko 541 tisuću kuna.

Dodaju li se dnevnicama i troškovi prijevoza i smještaja koje je platio HNB, ukupan je trošak njihovih službenih putovanja dosegnuo gotovo pet milijuna kuna.

Od 2012. godine, kada je Vujčić imenovan guvernerom, kada je imenovan i Martić te najveći broj viceguvernera, dužnosnici središnje banke najviše su putovali 2014. godine, ukupno 134 puta, te 2016 godine, 131 put, a najmanje 2012. godine - 65 puta.

Tako su i  troškovi HNB-a za službena putovanja (ukupno dnevnice, prijevoz i smještaj) dužnosnika bili najveći 2014. godine kada su iznosili oko 1,15 milijuna kuna te lani kada su bili oko 1,14 milijuna kuna. Najmanji su, pak, bili 2012. godine kada je ukupni trošak službenih putovanja bio oko 610 tisuća kuna, a manji od milijun kuna su bili i 2015. godine, kada je za ukupno 102 putovanja utrošeno 987,7 tisuća kuna.

Najčešće je na putu guverner Vujčić, u razdoblju od 2012. do kraja prošle godine bio je na ukupno 230 službenih putovanja, koja su koštala ukupno nešto manje od 2,2 milijuna kuna. U tih pet godina guverneru je na ime dnevnica isplaćeno ukupno gotovo 238 tisuća kuna.

Vujčić lani na 51 službenom putu

Samo u prošloj godini guverner je bio na 51 službenom putovanju te mu je za dnevnice isplaćeno oko 52,6 tisuća kuna.

Dodaju li se tomu i troškovi prijevoza, koje je HNB platio 313,5 tisuća kuna, te smještaja od 111 tisuća kuna, ukupno su guvernerova službena putovanja središnju banku lani stajala 477,1 tisuću kuna. Naime, riječ je o troškovima iz kojih su isključeni troškovi koje snose organizatori (snose li oni troškove onda je to najčešće za smještaj).

Guverner uobičajeno godinu, a tako je i ove, započinje službenim putovima u Basel (redovni dvomjesečni sastanak guvernera članica Banke za međunarodna poravnjanja), Kitzbuehel (zimska konferencija tržišta u nastajanju Europe u organizaciji UniCredita) te Beč (Euromoney forum zemalja srednje i istočne Europe).

Podaci pokazuju da zna biti na službenom putu i po desetak dana, za što se primjeri mogu naći i u prošloj godini. Vujčić je tako na putu bio od 14. do 23. travnja prošle godine - najprije na proljetnim sastancima MMF-a i Svjetske banke (od 14. do 17.), potom u Bostonu na road showu koje je organiziralo Ministarstvo financija (od 18. do 20.) da bi od 21. do 23. travnja bio u Amsterdamu na neformalnom sastanku Vijeća za ekonomske i financijske poslove. Po desetak dana na putu guverner je bio početkom ljeta - od 22. lipnja do 2. srpnja sudjelovao je na raznim skupovima i događanjima u Frankfurtu, Luzernu i Baselu, Sintri u Portugalu te Sankt Peterburgu u Rusiji, kao i u prvoj polovini rujna, od 6. do 14. rujna kada mu je itinerar bio Bruxelles, Bratislava, Beč, Basel pa ponovno Beč.

Većina guvernerovih putovanja lani je bila u inozemstvo, pri čemu su najskuplja ona u SAD, pa je tako primjerice samo prijevoz za proljetne sastanke MMF-a i Svjetske banke koštao gotovo 37 tisuća kuna, a tomu treba dodati i oko 6 tisuća kuna za smještaj te oko 4,4 tisuće kuna za dnevnice.

Među najskupljima su primjerice i prošlogodišnja putovanja Vujčića u New York na konferenciju u organizaciji Europske investicijske banke i Europskog foruma za novac, u Almaty (Kazahstan) na sastanak guvernera središnjih banaka zemalja središnje Azije, Crnomorske regije i Balkana, ili u Peking na konferenciju Sveučilišta Tsinghua, a na svima je sudjelovao kao govornik. Tako je put u New York od 3. do 6. listopada prošle godine koštao ukupno 40,7 tisuća kuna, u Almaty od 15. do 19. lipnja 35,7 tisuće kuna, a u Peking od 15. do 19. ožujka 29,2 tisuće kuna, pri čemu su organizatori snosili troškove smještaja, a HNB prijevoza i dnevnica.

Najmanje putovao Neven Barbaroša

Od ukupno 51 putovanja guvernera u prošloj godini, njih je 9 bilo unutar Hrvatske, primjerice susret guvernera regije u Rovinju, izlaganja na ekonomskim fakultetima u Splitu ili Rijeci, što su i njegova ‘najjeftinija‘ putovanja pa je tako primjerice za njegovo izlaganje u Rijeci, uz putovanje službenim automobilom, u konačnici trebalo izdvojiti samo 85 kuna za dnevnice.

Inače, najmanje je u proteklih pet godina guverner putovao u 2012. godini, kada je bio na 38 službenih putovanja, da bi već godinu poslije bio na 50, 2014. godine na 49, a 2015. godine na 42 službena putovanja. Tako su i ukupni troškovi za njegova službena putovanja iznosili godišnje od 312 tisuća kuna 2012. do 461 tisuću kuna 2014., a središnja mu je banka za dnevnice isplaćivala godišnje oko 40 do 50 tisuća kuna - 40,4 tisuće 2012. godine, 2013. godine 51,1 tisuća kuna, 2014. godine 50,9 tisuća, a 2015. godine 42,7 tisuća kuna.

Zamjenik guvernera Relja Martić u proteklih je pet godina bio na ukupno 70 službenih putovanja, koja su HNB koštala 1,1 milijun kuna, a za dnevnice za ta putovanja dobio je oko 101 tisuću kuna. Prošla je godina primjer prosječnog troška za Martićeva službena putovanja - bio je na 14 putovanja (najčešće na skupove tijela ECB-a i sastanci MMF-a i Svjetske banke), ukupno su koštala 225,6 tisuća kuna, a za dnevnice je dobio oko 20,6 tisuća kuna.

Među dužnosnicima HNB-a nešto više službeno putuju viceguverneri Vedran Šošić i Damir Odak, koji su u razdoblju od 2012. do 2016. bili na 80-tak putovanja, dok je najmanje putovao Neven Barbaroša, koji je u pet godina bio na pet službenih putovanja.

Podaci za prošlu godinu pokazuju da je Šošić bio na 20 službenih putovanja, koja su središnju banku koštala 109,5 tisuća kuna, od čega je nešto manje od 15 tisuća kuna trošak dnevnica, dok je Odak za 16 putovanja dobio 11,4 tisuće kuna za dnevnice, a dodaju li se tome i troškovi prijevoza i smještaja ukupni su troškovi njegovih putovanja bili 85,2 tisuće kuna.

Viceguverner Michael Faulend u 2016. je bio na 18 službenih putovanja, koja su ukupno koštala 155,6 tisuća kuna, dok je za dnevnice Faulend dobio 17,2 tisuće kuna.

Bojan Fras je bio na devet putovanja, za što je ukupni trošak bio 61,6 tisuća kuna od čega 8,4 tisuće kuna za dnevnice.

Najmanje su lani putovali viceguverneri Tomislav Presečan, koji je bio na dva, i Neven Barbaroša, koji je bio na jednom službenom putovanju. Obojica su u lipnju prošle godine bili na Dubrovačkoj ekonomskoj konferenciji, čiji je organizator HNB, a Presečen je uz to još bio u Maleziji, na sastanku Banke za međunarodne namire. Trošak za oba ta putovanja bio je ukupno 19,6 tisuća kuna, od čega je Presečan za dnevnice dobio nešto više od dvije tisuće kuna, dok je službeni put Barbaroše središnju banku koštao ukupno 6,1 tisuću kuna, od čega je za dnevnice dobio 255 kuna.

22. studeni 2024 18:14