Aktualno
StoryEditor

EKSKLUZIVNO: Delmas otkriva što za RH znači distributivni DPD centar u Sesvetama

04. Ožujak 2019.

Za deset dana u zagrebačkim Sesvetama se službeno otvara novi distributivni centar tvrtke DPD Croatia, koja se nalazi u vlasništvu DPDgroupa (GeoPost), druge najveće međunarodne dostavne paketne mreže u Europi. DPDgroup isporučuje više od 5,2 milijuna paketa dnevno, u više od 230 zemalja, a u 2018. godini kroz mrežu Grupe dostavljeno je 1.3 milijarde paketa te je tvrtka ostvarila prihod od 7.3 milijardi eura. Yves Delmas, glavni direktor DPDgroupa za Europu i svjetski stručnjak u CEP industriji (ekspres i paketna industrija), objašnjava za Lider ulogu male zemlje poput Hrvatske na globalnoj logističkoj karti te značaj novog HUB-a koji će se protezati na 14 tisuća četvornih metara, za poslovanje DPD-a u Hrvatskoj.

Na koji način će se promijeniti poslovanje DPD-u Hrvatskoj otvorenjem novog distributivnog centra? Koliko je u njega uloženo i koliki porast volumena očekujete?

Kao posljedica brzorastućeg segmenta izvoza i e-commercea, DPD Croatia imao je potrebu za novim distributivnim prostorom u koji se i preselio krajem siječnja ove godine, s krajnjeg zapada grada Zagreba na krajnji istok, u Sesvete. Novo sjedište DPD Croatia rezultat je dugoročnog planiranja i kontinuiranih ulaganja u tehnologiju i zaposlenike. Naravno, isti je rezultat i rasta poslovanja u posljednjih 15 godina otkada ova tvrtka posluje u Hrvatskoj. Posljednja faza projekta direktno će utjecati na efikasnost operacijskih procesa, kao i na kapacitet sortiranja po satu. Istovremeno, dogodit će se kvantitativni skok u dnevnim sortirnim kapacitetima pa se tako u novom distributivnom centru može sortirati i preko 25 tisuća paketa na dan. Uvjereni smo kako će ovaj kvalitativni pomak osjetiti svi domaći, ali i inozemni 2B i 2C klijenti. Otvaranje jednog ovakvog HUB-a i depoa, zasigurno nosi jači rast DPD-u, što automatski vodi većoj potrebi za novom radnom snagom, odnosno novim zapošljavanjem unutar tvrtke.

Kakav značaj za DPD ima hrvatsko tržište u regiji JI Europe? U kojoj mjeri je Hrvatska iskoristila svoj atraktivan geografski položaj i gdje vidite poboljšanja?

Hrvatsko tržište na europskoj sceni može izgledati poprilično maleno. Prema dostupnim podacima, u Hrvatskoj se u 2017. godini dostavilo tek 19 milijuna paketa. Međutim, tržište, iako malo, vrlo je dinamično. Zaista, hrvatski su se volumeni samo u 2017. godini povećali za gotovo 15 posto, čime se Hrvatska u Europi pozicionirala na osmom mjestu po porastu volumena. Rast se najviše bilježi u B2C segmentu, polovica volumena odnosi se upravo na taj segment, dok u ostatku Europe taj volumen zauzima 41 posto. Vjerujem kako se na hrvatskom CEP tržištu i u 2018. dogodio kvantitativni skok i kako će se takav trend nastaviti i u 2019. godini. DPD Croatia samo prošle godine zabilježio je porast volumena za 35 posto, a takav je rezultat daleko od prosječnog. Istovremeno dobit nam je rasla za 40 posto. Jedan od pokretača domaćeg tržišta, osim općenitog rasta e-commerce sektora, jest svakako i geografski položaj Hrvatske. Smještena na križištu važnih europskih puteva, Hrvatska igra ključnu ulogu u distribuciji i prijevozu za cijelu jugoistočnu Europu. Njezin geostrateški položaj također je važan za povezivanje istočnog dijela Europe sa zapadnim. Stoga, sama pozicioniranost zemlje iznimno je vrlo važna i za distribucijske puteve unutar DPDgroupa. Što se tiče daljnjeg razvoja ove industrije u Hrvatskoj, vidim kako se prisvajaju distribucijski trendovi iz zemalja koje su prethodnice u ovoj branši pa očekujemo i daljnji napredak.

Kakva je pozicija DPD-a s obzirom na konkurentske odnose (prvenstveno Hrvatsku poštu) i ukupan broj logističko-dostavnih tvrtki?

U 2018. u Europi B2C e-commerce ostvario je prodaju u vrijednosti od 612 milijardi eura. Još od 2016. na cijelom europskom tržištu dominira B2C, čiji su volumeni veći od onih B2B. Taj se trend nastavio i kroz 2017. kada je B2C udio zabilježio porast od 54 posto. Očekuje se kako će se u Europi B2C CEP tržište u kontekstu volumena do 2025. godine udvostručiti te će kao takvo predstavljati čak dvije trećine ukupnog CEP tržišta.

Na domaćem tržištu paketa, Hrvatska pošta preko svoje sestrinske tvrtke HPekspres, zasigurno je jedan od ključnih igrača i broj jedan u volumenima. No, DPD Croatia je isto tako vrlo dobro pozicioniran. Prema „Marketing 2017 European CEP Market data”, istraživanju kojeg je provela DPDgroup, DPD zauzima četvrto mjesto u volumenima paketa na domaćem CEP tržištu. Prvi smo u rastu B2C volumena te drugi u rastu volumena u izvozu unutar EU. Naime, u usporedbi s drugim tržišnim igračima, DPD Croatia je pretekla ostale u jednom specifičnom segmentu – izvozu, u kojem smo lani zabilježili rast od 110 posto, čime smo automatski postali predvodnikom ove usluge na hrvatskom tržištu. Moram priznati kako smo očekivali ovakav skok jer stručnjaci koji rade u DPD Croatia ulažu napore u poboljšanje usluga u skladu s DPDgroup standardima. DPD uživa korektnu reputaciju kod krajnjih korisnika naše usluge, a cilj nam je daljnje poboljšanje prepoznatljivosti brenda u cjelini.

Nedostatak radne snage (posebice dostavljača, prijevoznika i skladištara) već sada bitno utječe na protok robe i rokove dostave, posebice u B2B segmentu poslovanja. Kako globalni logistički biznis odgovara na taj izazov?

Nedvojbeno, tržište se trenutno nosi s velikim izazovom u pronalasku radne snage. Istovremeno, ono se razvija i dalje usprkos određenim faktorima koji trenutno direktno utječu na njega, poput restrikcija u dostavi u gradska središta. Osim toga, suočeni smo globalnim nedostatku vozača, odnosno kurira i općenito porastom troškova. Ovim izazovima nose se apsolutno svi tržišni igrači u bilo kojoj europskoj zemlji. U trenutno nepovoljnom okruženju, DPDgroup razvija strategiju kako ostati fokusiran na kvalitetu pruženih usluga te na inovacije. Nastavljamo pružati premium usluge, njihov veći izbor i brojne pogodnosti, kako bismo zadovoljili visoke potrebe kupaca, što je  ključno ako želite opstati kao snažan igrač.

U kojoj mjeri tehnologija već sada zamjenjuje čovjeka u logističkom lancu i kako će prema vašim projekcijama ubrzani tehnološki razvoj utjecati na budućnost logističkog i dostavnog biznisa?

Nema industrije niti tržišta koje nije obuhvatila robotizacija. Što se tiče paketne industrije u posljednjem desetljeću, tehnologija je dopustila razvoj e-commercea koji je ujedno veliki čimbenik za naše tržište. DPDgroup je prije svega uslužna korporacija i za nas je važno da „pravi ljudi“ dostavljaju pakete koji su nam povjereni, pogotovo u sklopu naših premium usluga.  DPDgroup se oslanja i na inovacije kako bi optimizirala logistiku i već je razvila dva takva programa. Prvi je  kreiranje novih dostavnih scenarija s autonomnim koncept automobilom Renault EZ-PRO. Program uključuje autonomni transport do dostavnih područja u unutrašnjosti gradova te autonomni koncept automobila kao mobilnog paketnog ormarića. Drugi se odnosi  na eksperimentiranja u dostavi s dronom. Upravo je DPDgroup lansirala prvu regularnu komercijalnu liniju u 2016. godini. Dakle, tražimo nove načine dostave i istovremeno se pripremamo za buduće scenarije. Međutim, ove su inicijative u eksperimentalnoj fazi i razvijat će se u narednim godinama, u manjem opsegu.

22. studeni 2024 13:54