U sklopu foruma Lider invest u Otočcu održan je i okrugli stol na temu stvaranja pozitivnog investicijskog okružja i financiranje ulaganja u Ličko-senjskoj županiji. Na okruglom stolu su sudjelovali Milan Filipović iz Tesla digitalni park gradova, Blaženka Jurčić, direktorica Lika svijetla, Tomislav Kovačević, ravnatelj JU NP Plitvička jezera, Ana Rukavina Stilinović, pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo Ličko-senjske županije i Karlo Starčević, vlasnik pivovare Ličanka.
Blaženka Jurčić, direktorica Lika svijetla, kazala je kako je njezina tvrtka još uvijek mala i broji svega 25 zaposlenika, ali i da je gotovo 90 posto proizvoda namijenjeno za izvoz.
- Problem je što nema podrške od grada, ali ni lokalne i regionalne samouprave – kazala je Jurčić i dodala da država ne pomaže poduzetnicima i da ih smatra neprijateljima.
Ana Rukavina Stilinović pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo Ličko-senjske županije rekla je nekoliko riječi o poslovnim zonama u županiji.
- Mi kao županija smo zaključili da sustav gdje jedinice lokalne samouprave upravljaju zonama nije učinkovit i treba centralizirati taj sustav. Oformili smo razvojni projekt kojega smo nazvali Razvojni centar Ličko senjske županije koji je u problemima zbog nepostojanja proračuna. Taj bi Centar trebao olakšati investicije.
Milan Filipović, predstavio se kao veteran investicijskih projekta.
- Dodatna vrijednost koju sam donosio u projekte je održivi razvoj i prihvaćanju ciljeva i agendi održivog razvoja, i smatram da samo u takvoj atmosferi možemo ići prema većem BDP-u i boljoj gospodarskoj situaciji. Dodao je da samo u zajedništvu nastaju investicije.
Tomislav Kovačević, kazao je kako je prije nego je postao ravnatelj Plitvičkih jezera radio u Lokalnoj agenciji Lika (LAG Lika).
- LAG Lika je vrlo brzo zaradila titulu najboljeg LAG-a u Hrvatskoj, jer smo povukli najviše sredstva iz EU. Najviše što smo mogli, jer nas kapacitet stanovništva ograničava u povlačenju više sredstava – kazao je Kovačević. Posebno je istaknuo projekt u sklopu LAG Like koji se zove Integra Lika 2020 kojemu je strateški cilj brendiranje Like kao turističke destinacije- rekao je Kovačević.
Plitvička jezera imaju naslijeđeni problem, a to je infrastruktura, kazao je osvrćući se na probleme parka Kovačević.
- Najveći problem je bila odvodnja koju smo prošle godine riješili. Stavljen je pročistač pa izlazi tehnološki čista voda. To je privremeno rješenje, a 2023. godine će se napraviti stalno rješenje. Problem se javio i kod prostornog plana koji je dao investitorima da u blizini jezera na zaštićenom području rade objekte. Nama je primarna djelatnost zaštita parka, pa je blokirano dosta dozvola i radi se izmjena prostornog plana koja će ograničiti gradnju u parku i zaštićenom prostoru.
Karlo Starčević vratio se iz inozemstva i otvorio pivovaru Ličanka 1997. godine. Kazao je kako svi pričaju pozitivno o Hrvatskoj i uvjetima, pa se upitao kako svi onda bježe van?
- Lika je zelena pustinja u Europi. Svi pričaju po izvozu, ali što mi izvozimo osim magle – kazao je ironično Starčević. Dodao je kako ljudi u Hrvatskoj nisu natjecateljski nastrojeni i da smo izgubili već mnoge ljudske potencijale.
- Župan kaže da je izvoz porastao za 240 posto, a ja ga pitam gdje i što? Mi samo izvozimo šumu i mineralne proizvode, a proizvodi koji bi mogli ići u robnu razmjenu ne postoje – kazao je Starčević.
Dodao je da su Hrvatske šume uništile drvno prerađivačko gospodarstvo u Hrvatskoj te da su Mlečani ‘male bebe‘ prema našim sjekačima.
- Nema razvoja bez fonda i samo se na taj način gospodarstvo u Lici može pokrenuti. Imamo potencijale, ali treba nam pomoć – zaključio je Starčević.
Franjo Gregurić bivši premijer uključio se u raspravu slažući se sa Starčevićem.
- Puno je vremena izgubljeno nakon rata u političkom mudrovanju, a da se nitko nije prihvatio posla. Previše je izjava, ali nema načina i realizacije. Ipak, nedostaje nam industrijskih proizvoda koji mogu biti predmet robne razmjene. Vidim samo daske u pilanama, nema nikakvih proizvoda. Ono što je vrijedno i korisno – zaključio je Grgurić.
Za kraj Starčević se osvrnuo na Gospić te je rekao kako je projekt uzgoja ljekovitog bila već u pogonu, uskoro kreće projekt prerade vune, a naglasio je i kako je mnogo neobrađenih površina koje treba početi obrađivati.
Također Starčević se osvrnuo i na poticaje i one koji ih dobivaju te ih je nazvao neradnicima.
- Više od 80 posto tih poticaja odlazi u vjetar. Uzimaju se poticaji, a ništa se ne proizvodi ili ulaže. Treba poticati mjere i pojedince, a ne hektare koje nitko ne obrađuje –zaključio je Starčević.