Aktualno
StoryEditor

Hoće li se u Hrvatskoj saditi i kanabis? Hrvatski proizvođači ne bi imali ništa protiv

19. Siječanj 2019.

Iskorištavanjem cijele biljke industrijske konoplje moguće je proizvesti oko 25 tisuća proizvoda za najrazličitije namjene. No još uvijek važeće hrvatsko zakonodavstvo dozvoljava da se od te biljke smije koristiti samo njezina sjemenka. Stoga 150 proizvođača konoplje u Hrvatskoj s nestrpljenjem očekuje najavljene zakonske promjene.

Naime, na dnevnom redu Hrvatskog sabora uskoro bi se trebao naći Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o suzbijanju zlouporabe droga u kojemu će nakon dugogodišnjeg zalaganja Ministarstva poljoprivrede i proizvođača industrijske konoplje ukloniti prepreke u proizvodnji industrijske konoplje u Hrvatskoj.

- Postavljena ograničenja uvelike su utjecala na poslovanje, razvoj i investicije. Šest godina kasnimo za susjedima i Unijom, te smatram da se trebalo puno prije reagirati s izmjenama Zakona - komentira Josip Plavec, vlasnik tvrtke Herbio Puls.

Po postojećem zakonu industrijska se konoplja mogla koristiti samo u veterinarske, prehrambene, nastavne i znanstveno istraživačke svrhe. Također, dozvola za uzgoj konoplje vrijedi samo za jednu sezonu, što ne odgovara proizvođačima, jer je konoplja cjelogodišnja biljka. Najavljenim izmjenama proizvođači više neće morati tražiti dozvole za svaku sjetvenu sezonu.

- Postojećim zakonima bili smo bačeni u kameno doba, dok su druge države u okruženju i u EU razvijale na tisuće drugih proizvoda i tehnologija na bazi konoplje i od konoplje - govori Mladen Falamić, direktor i vlasnik tvrtke Protect Pharma, koja je s prihodom od nešto preko deset milijuna kuna u 2017. godini jedna od većih u preradi konoplje u Hrvatskoj.

[caption id="attachment_372589" align="aligncenter" width="750"] Mladen Falamić[/caption]

- Mi se sve ovo vrijeme borimo s vjetrenjačama i ne možemo konkurirati drugim proizvođačima u Europskoj uniji. Da su se zakoni prilagodili na vrijeme, poljoprivrednici bi bili u mnogo boljoj poziciji, kao i državni proračun - tvrdi Falamić.

Marko Cerjan, vlasnik tvrtke CER-CO, navodi još jedan veliki nedostatak postojećeg zakona, a to je pronalaženje potencijalnih investitora koji su zbog ograničavajućih zakona vrlo brzo odustajali od investicija.

- Odlazili su u zemlje poput Slovenije gdje su zakoni povoljniji – kaže Cerjan.

Nova regulativa omogućiti će proizvodnju većeg asortimana od konoplje, no mnogi naši proizvođači nisu spremni povećati asortiman i proizvesti nove proizvode, budući da za to nisu opremljeni.

-Ulaganja u infrastrukturu i strojeve za preradu stabljike su milijunska i malo nas to može financirati. Smatram da bi bilo potrebno napraviti jednu centralnu tvornicu za preradu gdje bi se razdvajala vlakna od sječke te se obavljala daljnja prerada materijala. To je veliki posao, preveliki za malog proizvođača. Možda bi neka vrsta zadruge bila rješenje- smatra Cerajn.

Najavljene promjene zakona tek su mali korak prema liberalizaciji te stigmatizirane biljke. Nije tajna da u svijetu sve više država na neki način legalizira i kanabis, koji se dokazano može koristiti u medicinske svrhe.

[caption id="attachment_372590" align="aligncenter" width="750"] Marko Cerjan[/caption]

-Nadam se da su ove izmjene zakona tek početak. Industrija kanabisa nezaustavljivo raste i u svijetu bilježi nevjerojatan rast. Uzgoj medicinskog kanabisa bio bi odličan sljedeći korak - kaže Plavec koji tvrdi kako postoje brojni investitori koji su spremni uložiti stotine milijuna u takav oblik proizvodnje u Hrvatskoj.

S njegovim stavom se slaže i Falamić koji smatra kako bi takav zakon uvelike pogodovao ekonomsko gospodarskom oporavku zemlje.

-Mislim da bi Hrvatska trebala postati lider u smislu izmjena i prilagodbi zakona i pravilnika o uzgoju medicinskog kanabisa u regiji. Kada se to dogodi, mi ćemo zasigurno biti među prvima koji će posaditi kanabis- zaključuje Falamić.

24. studeni 2024 05:18