Stanarka zagrebačke ulice Nova Ves Vlasta Toth imala je peh. Pokvario joj se bojler. Budući da su u međuvremenu turbo-plinski bojleri zabranjeni, nastao je krkljanac. Ekološki prihvatljiviji kondenzacijski bojler, koji uzgred rečeno dođe samo desetak tisuća kuna, zahtijevao bi da se promijeni dimnjak njezine zgrade, a samim time i da svi susjedi prijeđu na kondenzacijsko grijanje vode. Tako bi svi stanari uz desetak tisuća kuna za novi bojler trebali izdvojiti još desetak tisuća kuna za novi dimnjak. No, lako je zamisliti reakciju susjeda na takav nepredviđeni izdatak.
Igre pokvarenih bojlera su počele. U Zagrebu ima više od 50 tisuća potencijalnih igrača, a u ostatku Hrvatske ih je još 25 tisuća.
– Njih jednostavno nije bilo briga. Njima bojleri nisu bili pokvareni i nisu htjeli trošiti 20.000 kuna, koliko bi ih stajala cijela ova procedura, iako je svima nama u korist – požalila se Večernjem Vlasta Toth, koja sada, budući da se grije i kuha na struju, ima račune struje više od 1000 kuna mjesečno.
>>> Pravda za sve: Bez suradnje susjeda mnogi bi stanari mogli ostati bez tople vode
Igre pokvarenih bojlera su počele. U Zagrebu ima više od 50 tisuća potencijalnih igrača, a u ostatku Hrvatske ih je još 25 tisuća. Procjenjuje se da bi ukupni troškovi zamjene bojlera i sanacije dimnjaka mogli dosegnuti dvije milijarde kuna.
– A ako žive u zgradi, bilo bi im bolje da imaju dobre odnose sa susjedima, jer bez njih ne mogu ništa. Ali ipak, kad-tad svi će morati prijeći na nove bojlere – kazao je Tihomir Mihalić, voditelj Udruženja servisera i plinoinstalatera.
Dotad tražimo ‘popust‘ od Europske komisije, ali još vlada neizvjesnost hoće li se odobriti.
HGK je pokrenula inicijativu za izmjenom te europske uredbe, odnosno da se izuzmu vlasnici turbo-plinskih bojlera koji žive u višestambenim zgradama gdje je više takvih uređaja spojeno na zajednički dimnjak.
- Nismo jedini, ovo je problem s kojim se susreću sve zemlje EU. Na ovaj smo problem već upozoravali, a pokrenuta je i inicijativa za izmjenom Uredbe. Inicijativom se traži da se uvode iznimka za uređaje vrste C koji su prema Uredbi zabranjeni, barem u postojećim višestambenim zgradama na kojima je više takvih uređaja spojeno na zajednički dimnjak - napominje predsjednik Udruženja opskrbljivača i distributera plinom HGK Srećko Ezgeta.
S druge strane, Ministarstvo gospodarstva zatražilo je od Euopske komisije odgodu primjene te uredbe dok se ne nađe financijski prihvatljiv model prelaska na kondenzacijsku tehnologiju. U petak je Ministarstvo u odgovoru Hini navelo kako se odgovor EK može očekivati u prvoj četvrtini sljedeće godine.