Aktualno
StoryEditor

Interpretativna izjava Vlade: RH ne smatra da IK sadrži obvezu uvođenja ‘rodne ideologije‘

22. Ožujak 2018.

Vlada je uz prijedlog zakona o potvrđivanju Istambulske konvencije usvojila interpretativnu izjavu u kojoj se navodi da je cilj Konvencije zaštita žena od svih oblika nasilja, da njezine odredbe ne sadrže obvezu uvođenja "rodne ideologije" u hrvatski pravni i obrazovni sustav te da je Konvencija u skladu s ustavnim odredbama, posebno onima o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda.

"Republika Hrvatska smatra da je cilj Konvencije zaštita žena od svih oblika nasilja te sprečavanje, progon i eliminacija nasilja nad ženama i obiteljskog nasilja. Republika Hrvatska smatra da odredbe Konvencije ne sadrže obvezu uvođenja rodne ideologije u hrvatski pravni i obrazovni sustav ni obvezu promjene ustavne definicije braka. Republika Hrvatska smatra da je Konvencija u skladu s odredbama Ustava Republike Hrvatske, posebno s odredbama o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda te će Konvenciju primjenjivati uzimajući u obzir navedene odredbe, načela i vrednote ustavnog poretka Republike Hrvatske“, navodi se u interpretativnoj izjavi usvojenoj u četvrtak uz prijedlog zakona o potvrđivanju Konvencije Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.

‘Ovim Zakonom potvrđuje se Konvencija čime se šalje čvrsta politička poruka o predanosti Republike Hrvatske borbi protiv nasilja nad ženama i obiteljskog nasilja te stvara sinergija između djelovanja svih dionika čije aktivnosti su usmjerene ka borbi protiv nasilja nad ženama i obiteljskog nasilja‘, stoji u izjavi.

>>>Orvelijanski, obmanjujući jezik u tumačenju ‘rodne ideologije’

Dodaje se kako je svrha interpretativne izjave točno odrediti i razjasniti značenje, odnosno doseg Konvencije ili nekih njezinih odredaba: "Polazeći od toga, predloženom izjavom Republika Hrvatska iznosi tumačenje cilja same Konvencije, a to je zaštita žena od svih oblika nasilja te sprečavanje, progon i eliminacija nasilja nad ženama i obiteljskog nasilja. Takvim tumačenjem potvrđuje se da Konvencija, primjerice, nema za cilj priznavanje trećeg spola ili promjenu ustavne definicije braka".

U skladu s Ustavom

U izjavi se konstatira da je Konvencija u skladu s odredbama Ustava Republike Hrvatske, posebice odredbama Glave III. Ustava o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda, koja sadržava i odredbe koje se odnose na obitelj, definiciju braka, prava roditelja na odgoj djece i slobodu vjeroispovijedi. Stoga će Republika Hrvatska Konvenciju primjenjivati uzimajući u obzir odredbe, načela i vrednote ustavnog poretka Republike Hrvatske, ističe se.

>>>Svrha i predvodničke značajke Istanbulske konvencije – letak Vijeća Europe

"Ovim Zakonom potvrđuje se Konvencija čime se šalje čvrsta politička poruka o predanosti Republike Hrvatske borbi protiv nasilja nad ženama i obiteljskog nasilja te stvara sinergija između djelovanja svih dionika čije aktivnosti su usmjerene ka borbi protiv nasilja nad ženama i obiteljskog nasilja", stoji u izjavi.

"Paneuropski problem"

Premijer Andrej Plenković istaknuo je da je riječ o konvenciji koja je prihvaćena u okviru Vijeća Europe, a, a što je ključno, bavi se groznim društvenim fenomenom, nasiljem nad ženama i nasiljem u obitelji što je paneuropski problem.

"Bit ove Konvencije je da statistika MUP-a koja govori da je ukupno od 2013. do 2017 ubijeno 195 osoba u Hrvatskoj, od kojih 91 žena. Od toga čak 63 ubojstva bilo je od bliskih osoba, a 46 od partnera. To je bitno i time se trebamo baviti. Zbog toga ova konvencija mora biti podržana u Saboru i mora ojačati mehanizme u suzbijanju ovog negativnog fenomena", istaknuo je premijer.

Ministri u Vladi Andreja Plenkovića redom su u četvrtak dali potporu prihvaćanju prijedloga zakona o potvrđivanju Istanbulske konvencije, a ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Nada Murganić istaknula je da je cilj zaštita žrtve.

"To je paneuropski problem. U vrijeme HDZ-ove vlade između 2007. i 2009. počeo je rad na Konvenciji. Za vrijeme HDZ-a od 2009. do 2011., nastavljen je rad i ona je dovršena. U vrijeme SDP-a, ona je potpisana", rekao je Plenković.

>>> Karamarko: Istanbulska je kap koja bi mogla preliti čašu

Istaknuo je da je SDP imao tri godine da je predloži Saboru, a da to nije napravio, a danas pritišće vladu da to napravi.

Dodao je i da slanje Konvencije u proceduru nije plod pritiska oporbe, ni udruga, već čvrsta i jasna volja njegove vlade da ratificra dokument temeljem čvrstog uvjerenja da će ratificiranje osnažiti problem nasilja nad ženama i u obitelji. "To je ključ, ni više ni manje", poručio je Plenković.

Priče o financijskim obvezama od milijardu kuna

Opovgnuo je i priče o financijskim obvezama od milijardu kuna za provedbu konvencije. "Takve priče nisu točne. Što se tiče GREVIO-a, tijela koje će nadzirati provedbu, rekao je kako slična tijela nadziru provedbu drugih konvencija Vijeća Europe. "U borbi protiv korupcije, takvo tijelo zove se GRECO. Ovo tijelo nadzire povremeno provedbu konvencije, ništa manje i ništa više", rekao je.

S obzirom na konotacije o pitanju roda i tzv. rodne ideologije, Vlada , uvažavajući zabrinutost određenih aktera u društvu, rekao je Plenković, odlučuje u članku 4 prijedloga zakona o potvrđivanju konvencije dati interpretativnu izjavu.

>>> Stier: Značenje riječi ‘rod’ u Istanbulskoj u kontradikciji s biološkim činjenicama

"To su instrumenti koje države koriste kad žele pojasniti doseg pojedinih odredbi. One nisu samo naš izum, dio su međunarodnog prava. Zbog osjetljivosti jednog dijela, javnosti, usvojit ćemo 3 poruke - da konvencija ne sadrži preuzimanje nikakvih obveza koje bi uvodile nešto što bi se kosilo s pravnim poretkom, da se ne uvodi rodna ideologija u hrvatski pravni sustav kao ni promjena definicije braka.

"Nema skrivenih namjera. S punom odgovornošću predlažem ovaj zakon da ga uputimo u Sabor", rekao je Plenković.

19. studeni 2024 09:37