U Hrvatskom saboru u podne je započelo glasanje o ratifikaciji Istanbulske konvencije, o kojoj je raspravljano na sjednici u srijedu koja je trajala više od devet sati. Sa 142 zastupnika koji su glasali za, 110 protiv i dvoje suzdržanih u petak na sjednici Hrvatskog sabora izglasana je ratifikacija Istanbulske konvencije.
Vlada je odbila amandman koji je podnio klub zastupnika SDP-a o brisanju 4. članka. Premijer je prije samog izlasavanja objasnio razloge odbijanja amandmana.
- Prvi je razlog da je međunarodno pravo predvidjelo ulaganje interpretativnih izjava, drugo sadržaj interpretativne izjave, s obzirom na javnu raspravu koju je Istanbulska konvencija izazvala je nužan, potreban i važan, a sadržaj ima tri elementa, započeo je Pleković.
>>> Zastupnici koji u nju imaju povjerenja, očuvali ‘vruću fotelju’ Martine Dalić
- Prvo je da Hrvatska kaže što je bit ove konvencije, a to je zaštita žena od nasilja. Druga važna odrednica je da vrlo jasno kažemo da Republika Hrvatska smatra da ovom konvencijom ne preuzima nikakve pravne obveze da u svoj pravni poredak ili obrazovni sustav uvodi rodnu ideologiju. Takve obveze iz konvencije ne proizlaze, naglasio je Plenković.
Treće je, dodaje premijer, da ova interpretativna izjava jasno kaže da Vlada RH, nakon što sabor ovo ratificira smatra da je konvencija u skladu s Ustavom, temeljnim vrednotama i zato ne prihvaćamo ovaj amandman, završio je Plenković svoje izlaganje.
>>>U Saboru većina klubova zastupnika podržala Istanbulsku konvenciju
Za riječ se javio zastupnik Arsen Bauk kazavši da je interpretativna izjava podilaženje onim zastupnicima koji su protiv ratifikacije.
Uslijedilo je glasanje zastupnika o amandmanu, no isti nije dobio dovoljan broj glasova.
Tijekom rasprave u srijedu većina klubova zastupnika podržala je ratifikaciju naglasivši da je riječ o civilizacijskom iskoraku zaštite ljudskih prava, ali su i upozorili na politizaciju ratifikacije te konvencije u javnosti.