Aktualno
StoryEditor

Jelušić Kašić: Uvođenje pokrivenih obveznica pozitivno će djelovati na tržište kapitala

10. Travanj 2017.

Pokrivene obveznice, vrlo popularan instrument dugoročnog financiranja u mnogim europskim zemljama, trenutačno nisu posebno regulirane u Hrvatskoj što stvara prepreku za potencijalne izdavatelja. Stoga, na temelju visokokvalitetnih standarda i najboljih tržišnih iskustava drugih zemalja, EBRD zajedno s Ministarstva financija i HNB-a radi na uspostavi pravnog okvira uključujući nacrt zakona o pokrivenim obveznicama.

>>>EBRD i HPB ugovorili kredit od 10 milijuna eura

- Razvijanje lokalnih tržišta valuta i tržišta kapitala jedan je od prioriteta EBRD-a, što uključuje i naš rad u Hrvatskoj – kaže Vedrana Jelušić Kašić, direktorica EBRD-a za Hrvatsku, Sloveniju, Slovačku i Mađarsku.

Pokrivene obveznice su dužnički instrument namijenjen izdavanju od strane banaka, na temelju portfelja prvoklasne imovine (kao npr. portfelja stambenih kredita). Tvrtke ne mogu izdavati pokrivene obveznice, ali mogu u njih investirati svoje viškove raspoloživih sredstava.

Važan instrument za dugoročno financiranje

One su, ističe Jelušić Kašić, važan instrument za dugoročno financiranje u mnogim državama članicama EU-a, a europske kreditne institucije su među vodećima u svijetu u izdavanju pokrivenih obveznica. Specifičnost europskog tržišta je rascjepkanost i neusklađenost  na nacionalnim razinama, posebice nepostojanje standardizacije prakse u području preuzimanja rizika i objavljivanja što stvara prepreke uspostavi razvijenog, likvidnog i dostupnog tržišta. Stoga je Europska komisija pokrenula savjetovanje o paneuropskom okviru za pokrivene obveznice te izradila detaljnu analizu krajem 2016 zajedno s European Banking Authority („EBA“ ) s preporukama za harmonizaciju trzista pokrivenih obveznica u EU, a da se pritom ne narušavaju nacionalni režimi koji dobro funkcioniraju.

>>>Jelušić Kašić: Velik dio utjecaja na hrvatski rast izvan je naše kontrole

Kao primjer angažmana EBRD-a na pokrivenim obveznicama Jelušić Kašić navodi Poljsku, gdje je EBRD sudjelovao u reformi pravnog okvira, te investirao oko 18 milijuna eura u izdanje pokrivenih obveznica izdanih od strane PKO Bank Hipoteczny, i Slovačku, gdje je EBRD također sudjelovao u reformi, te investirao 49 milijuna eura u izdanje pokrivenih obveznica Slovačke VUB banke. EBRD je trenutačno uključen u inicijative reformiranja pravnog okvira u Hrvatskoj i Litvi.

>>>EBRD: U tranziciji ostvaren izuzetan uspjeh, ali jača protureformski populizam

- Uvođenje pokrivenih obveznica pozitivno će djelovati na tržište kapitala, na način da će se s jedne strane institucionalnim investitorima pružiti dodatne mogućnosti za investiranje, dok će se s druge strane bankama pružiti alternativni izvori financiranja u lokalnoj valuti. EBRD bi bio otvoren razmotriti potencijalnu investiciju u pokrivene obveznice u Hrvatskoj – kaže Jelušić Kašić.

Na razini EU pokrivene obveznice predstavljaju dio EU inicijative Unije tržišta kapitala. Europska komisija bavi se pokrivenim obveznicima kroz savjetovanja u kojima također sudjeluje i EBRD. U ovom trenutku, ističe Jelušić Kašić, još nije poznato hoće li se ići u smjeru usvajanja Direktive o pokrivenim obveznicama, no to bi trebalo biti odlučeno u kraćem roku. Za sada su određenih aspekti pokrivenih obveznica pokriveni UCITS Direktivom te setom preporuka EBA-a.

23. studeni 2024 01:49