Ljetne vrućine nagnale su mnoge da koriste mnogo krema i ostalih preparata za zaštitu kože od sunca i njegovog ultraljubičastog zračenja koje šteti koži i povećava vjerojatnost obolijevanja od raka. Međutim, znanstvenici su pronašli nov način kako spriječiti ultraljubičasto zračenje da prodre u kožu. Radi se o nanočesticama koje imitirajući melanin štite stanice kože iznutra. Daljnja istraživanja mogla bi dovesti do razvoja boljeg načina zaštite, ali i liječenja različitih poremećaja kože, piše Scientific American.
Melanin, supstanca koju neše tijelo proizvodi kako bi kožu zaštitilo od UV zračenja i oštećenja DNA može se umjetno stvoriti. "Tvornice" melanina nalaze se ispod površine naše kože i zovu se melanosomi i osim što ga proizvode, skladište melanin te ga prenose tamo gdje je našoj koži potrebno. Melanin putuje u keratinocite, stanice koje zajedno s melaninom stvaraju štit oko stanične jezgre i na taj je način štite od UV zračenja.
>>>Koža, kosa, prehrana… postoje greške koje vam tijelo ljeti neće oprostiti
S ciljem da stvore melanosome, znanstvenici Sveučilišta u Kaliforniji, u alkalnu su otopinu potopili dopamin, supstancu koja se nalazi u ljudskom mozgu i pojedinim dijelovima tijela. Taj je postupak urodio melanolikim nanočesticama. Kada se ta tvorevina spoji sa čovjekovom kožom, točnije s keratinocitima, koža apsorbira melanolike nanočestice, i ravnomjerno ih distribuira, a one djeluju zaštitno baš poput prirodnog melanina.
- Stanice kože u stanju su apsorbirati nanočestice i pretvoriti ih u kapsulu koja štiti jezgru, rekao je biokemičar Nathan Gianneschi objasnivši kako je uporaba tih čestica uspješno djelovala na tamnjenje kože i utvrdila da te čestice funcioniraju poput pigmenata. No, umjetni melanin nije samo obojio stanice kože, već ih je i strukturirao.
Biokemičari testirali su koliko je sintetički melanin uspješan u štićenju stanice kože tako da su izložili stanice trodnevnom UV zračenju. Eksperiment je pokazao kako one stanice koje su imale melanolike nanočestice bile uspješnije u preživljavanju. Naime, njih 50 posto ostalo je živo. U uzorku u kojemu nije bilo sintetskog melanina, preživjelo je samo 10 posto stanica.
Sada kada je potvrđeno da je umjetni melanin uspješan u zaštitit stanica kože od negativnog UV zračenja, otvorena su vrata daljnjim istraživanja koji će možda promijeniti dio naših ljetnih navika njege.