Preporuke Vladi o pravnoj regulativi u suočavanju s posljedicama vladavine nedemokratskih režima trebale bi biti donesene prije roka, najvjerojatnije poslije Nove godine, izvijestio je akademik Zvonko Kusić, predsjednik vijeća za suočavanje s tom problematikom, koje je u četvrtak analiziralo komparativnu praksu drugih zemalja Europske unije.
>>>Vlada osnovala vijeće za suočavanje s prošlošću, ‘povijesno-ideološkim pitanjima’
Vijeća za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima održalo je u četvrtak petu sjednicu te nastavilo s pravnom analizom prakse u drugim europskim zemljama (Mađarskoj, Slovačkoj, Poljskoj , Ukrajini i Finskoj), koje se bave sličnim problemima u suočavanju s prošlošću poput Hrvatske.
>>>Vijeće za suočavanje s prošlošću prihvatilo premijerov apel da intenzivira ‘autonomni rad’
Na početku sjednice sudjelovao je i premijer Andrej Plenković te ponovio apel za intenziviranje rada Vijeća s obzirom da su rokovi za donošenje dokumenata o suočavanju s prošlošću do ožujka iduće godine.
Opći dokument do 30. studenog
Uz pravne preporuke, radne skupine Vijeća rade i na općem dokumentu suočavanja s prošlošću koji je u završnoj fazi, te bi njegova konačna redakcija trebala biti gotova do 30. studenoga, kada će se održati iduća sjednica Vijeća.
>>>Ukrajina uklonila svih 1320 statua Lenjina
"Opći dokument bi tada bio prihvaćen a drugi će se još postupno dorađivati. Rok je 1. ožujka, nadamo se da će ipak biti prije toga", izjavio je predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) akademik Zvonko Kusić novinarima nakon sjednice Vijeća.
Istaknuo je i da je vijeće pluralističko, da članovi imaju različita stajališta te u normalnom razgovoru nastoje naći optimalna rješenja.
>>>Ruski udžbenici usvojili ‘nepristranost’ prema boljševičkoj revoluciji
"Intencija vijeća je zapravo da smanji antagonizaciju u društvu i strasti, ne da razjedini, nego više ujedini narod", poručio je Kusić.
Zadaća Vijeća ograničena je na razdoblje od početka Drugoga svjetskog rata do Domovinskog rata.