Obvezni mirovinski fondovi raspolažu sa 84 milijarde kuna koje sada žele ulagati u infrastrukturne projekte vodećih državnih tvrtki, poput Ine, HEP-a ili HAC-a. Poruka je to koju su Vladi uputili vodeći ljudi Udruge društava za upravljanje mirovinskim fondovima.
- S imovinom od 84 milijarde kuna, Zagrebačka burza s dnevnim ulaganjima od oko osam milijuna kuna ne može biti dovoljna za ta ulaganja - rekao je predsjednik UMF-a, Dinko Novoselec.
Pozdravili su izlistavanje dionica HEP-a na burzi, a kao jedan od prioriteta istaknuli su ulaganja u Hrvatske autoceste, jer bi to, ne samo bilo dobro za tu tvrtku, već i za smanjenje javnog duga. Na istoj liniji je i Slavko Linić, bivši ministar financija SDP-a koji u potpunosti podupire Plenkovićevu ideju privatizacije pojedinih dijelova državnih tvrtki.
>>>Dalić: Deregulacija i liberalizacija, takva je filozofija Akcijskog plana sa 104 mjere
- Treba povećati emisije obveznica na burzu, smanjiti udio države u vlasničkoj strukturi i prepustiti Fondovima da značajnije ulažu u domaće tvrtke - rekao nam je u telefonskom razgovoru Linić.
Revizija Zakona o mirovinskim fondovima
Dakako da iz postupka privatizacije valja izuzeti vode, šume i distribucijske kanale. Naravno, država mora zadržati kontrolu nad infrastrukturom. Također, valjalo bi preustrojiti Fondove na način da njima upravlja stručan menadžment, te da, osim pružanja mogućnosti da imaju udjela u imovini, razviju mehanizme zaštite interesa ulagača, a to su građani. Dakle, osim što bi mogli kupovati dionice, Fondovi bi morali moći sudjelovati u procesima odlučivanja u tvrtkama. Imajući sve to na umu, Linić je uvjeren da se pitanje HEP-a, Ine, autocesta ili nekih drugih poduzeća, može riješiti upravo preko mirovinskih fondova.
- Vlada treba detaljno proučiti Zakon o mirovinskim fondovima te detektirati u kojoj je mjeri on restriktivan, u kojoj mjeri ograničava Fondove da značajnije investiraju u infrastrukturne projekte državnih firmi. Primjer mirovinskih fondova Nizozemske, Njemačke, Kanade i Japana uče nas da su ti fondovi i stvoreni kako bi podupirali domaću privredu. Međutim, potrebno je na čelo mirovinskih fondova postaviti stručan menadžment, kako bi uspješno živjeli od takvih ulaganja - kaže Linić.
UMF je Vladi RH dostavio "popis želja" za ulaganjem, a do sada su "mirovinci" uspješno uložili u tvrtke poput Adris grupe, Atlantica, Končara, Arenaturista, Podravke i HT-a. Sudjelovali su u privatizaciji rapskog Imperiala te u dokapitalizacijama HTP-a Korčula, Ilirije i Zagrebačke burze.