Britanska premijerka Theresa May popustila je u ponedjeljak pod pritiskom podržavatelja Brexita u njenoj Konzervativnoj stranci prihvativši njihove promjene prijedloga carinskog zakona koje učvršćuju britansko odvajanje od Europske unije.
May, koja je ranjiva u parlamentu nakon što je izgubila većinu na izborima prošle godine, našla se pod paljbom oba krila njene stranke zbog plana izlaska iz EU-a koji je jedna bivša ministrica proglasila najgorim mogućim.
Euroskeptični zastupnici napali su prijedlog carinskog zakona njene vlade tražeći odlučniji Brexit no umjesto da se s njima suočila i pojačala napetosti, njen je glasnogovornik objavio da vlada prihvaća sva četiri njihova amandmana.
>>>Dominic Raab novi ministar za Brexit
Po glasnogovorniku promjene vladine politike samo pretvaraju u zakon, no to je neka vrsta pobjede za zastupnike koji kažu da ih je May izdala u vezi s Brexitom, najvećem zaokretu britanske vanjske i trgovinske politike posljednjih desetljeća.
"Prihvatit ćemo ta četiri amandmana", rekao je glasnogovornk dodavši da vlada vjeruju da su oni u skladu s "bijelom knjigom", odnosno politikama oko kojih su se ministri dogovorili ovoga mjeseca.
"Prihvatili smo te amandmane jer vjerujemo da su u skladu s pristupom koji smo utvrdili i dogovorili u Chequersu", rekao je.
May se morala snažno boriti s ministrima u ljetnoj premijerskoj rezidenciji u Chequersu za njenu viziju budućih odnosa Ujedinjene Kraljevine s EU-om, no potkopale su je prošlotjedne ostavke ministra za Brexit Davida Davisa i ministra vanjskih poslova Borisa Johnsona.
>>>‘Nevoljki sudionik’ Davis odstupio s funkcije britanskog ministra za Brexit
Plan, koji je samo početno stajalište za drugu fazu pregovora s EU-om, napali su euroskeptični parlamentarci koji kažu da prijedlog održavanja tijesnih carinskih veza s EU-om izdaje njena obećanja jasnog presijecanja s Unijom.
U ponedjeljak je drugo krilo njenih konzervativaca, zastupnici koji nakon Brexita žele zadržati najbliže moguće veze s EU-om, progovorilo kroz glas bivše ministrice obrazovanja Justine Greening koja je pozvala na održavanje još jednog referenduma.
Greening je rekla da bi jedino takvo izjašnjavanje moglo razbiti pat poziciju u parlamentu glede budućih odnosa s EU-om, a premijerkin plan ocijenila "najgorim od oba svijeta" te rekla da ga ne može podržati.
Premijerkin glasnogovornik je odbacio bilo kakvu mogućnost održavanja drugog referenduma.