Aktualno
StoryEditor

MFIN: Regres se može isplatiti i u gotovini

10. Srpanj 2017.

Ministarstvo financija objavilo je u ponedjeljak uputu prema kojoj poslodavac može isplatiti regresa za korištenje godišnjeg odmora i u gotovom novcu u slučaju da iznos regresa ulazi u neoporezivi iznos, odnosno do 2.500 kuna, osim u slučaju zaposlenika nad kojima se provodi ovrha na plaći i ostalim stalnim novčanim primanjima.

>>>Zadovoljan uvjetima novog zaduživanja Hrvatske, Plenković najavio isplatu regresa javnim službama

Ovu je uputu Ministarstvo financija namijenilo svim korisnicima državnog proračuna, uz pojašnjenje da se donosi temeljem očitovanja Porezne uprave i Ministarstva pravosuđa, a vezano za tumačenje odredbi zakona i pravilnika o porezu na dohodak te Ovršnog zakona na pitanje mogućnosti isplate regresa za korištenje godišnjeg odmora u gotovom novcu.

U uputi koju je Ministarstvo financija objavilo na svojim internetskim stranicama, podsjeća se da je zakonom i pravilnikom o porezu na dohodak propisano da se neoporezivo mogu isplatiti prigodne nagrade, poput regresa do iznosa od 2.500 kuna godišnje. Ako bi iznos regresa u jednom dijelu premašivao taj iznos, bio bi oporeziv i taj bi se dio morao isplatiti na tekući ili žiro račun zaposlenika.

No, dok regres ulazi u iznos od 2.500 tisuće kuna, može se isplatiti u gotovom novcu, na zahtjev zaposlenika, navode iz Ministarstva financija.

Uputa Ministarstva financija odnosi se i na primjenu Ovršnog zakona u ovom slučaju te se ističe da tim zakonom regres kao vrsta primanja nije obuhvaćen izuzećima ili ograničenjima od ovrhe, odnosno regres se može u cijelosti iskoristiti za namirenje ovrhovoditelja i ne može ga se uplatiti na poseban račun ovršenika.

Ukoliko poslodavac ne provodi ovrhu niti je vezan rješenjem o ovrsi te nije dužan plijeniti primanja zaposlenika, regres može isplatiti u gotovini, isključivo na zahtjev zaposlenika. Na zahtjev zaposlenika regres mu se može isplatiti u gotovini i ako poslodavac provodi ovrhu na plaći, ali ne i na drugim stalnim novčanim primanjima.

No, u slučaju da poslodavac provodi ovrhu na imovini ili na plaći i drugim stalnim novčanim primanjima, u što ulazi i regres, onda je poslodavcu zabranjeno da zaposleniku regres isplati u gotovini, odnosno mora se isplatiti na račun kojeg je ovrhovoditelj naveo u rješenju o ovrsi, zaključuje s u uputi Ministarstva financija.

Ova će se pojašnjenja odnositi i na isplatu regresa svim službenicima i namještenicima u javnim i državnim službama u iznosu od 1.250 kuna, koju je na prošlotjednoj sjednici Vlade najavio premijer Andrej Plenković, a koji bi se trebao početi isplaćivati u petak, 14. srpnja.

23. studeni 2024 02:58