Iako je ključna kompontenta u proizvodnji litij-ionskih baterija, traganje za kobaltom već nekoliko desetljeća nije posebno interesantno rudarima. Ipak, rastući interes za ovim srebrno-plavim mineralom natjerao je nekolicinu rudarskih kompanija da krenu s iskapanjem, javlja BBC.
>>>Električni trendovi automobilske industrije poduprli rekordan rast cijena kobalta
U prošlosti je ponuda kobalta ovisila o tržištima bakra i nikla, vrijednijih metala koji se najčešće iskapaju zajedno s kobaltom. Porastom cijene kobalta i previđenim porastom potrošnje za 8 do 10 posto godišnje počeo se mijenjati interes za ovim nusproduktom, ističe George Heppel, viši analitičar CRU Grupe koja procjenjuje da je trenutno u svijetu 300 kompanija zainteresirano za vađenje kobalta.
Rudarski divovi, kao što je Glencore povećavaju proizvodnju u Demokratskoj Republici Kongo u kojoj se nalazi većina svjetskog kobalta. Ograničena proizvodnja kobalta u SAD-u započela je 2014. godine, što je prvi put u četiri desetljeća, a kanadski First Cobalt nedavno je kupio rudnik u Idahu. Iako se više od 60 posto svjetskog ovog minerala nalazi u Kongu, vodeći svjetski proizvođač rafiniranog kobalta je Kina.
>>>‘Blatno zlato’: Pronašli izdašne zalihe rijetkih metala koji mogu ‘obrnuti’ ekonomiju naglavačke
Prema očekivanjima potrošnja kobalta ove godine premašit će 122 tisuće tona, dok je 2011. ta količina iznosila 75 tisuća, navodi CRU. Ovogodišnji vrhunac cijene kobalta iznosio je više od 40 dolara po kilogramu, što je dvostruko više od cijene 2011., a trenutačno kilogram tog minerala vrijedi oko 32 dolara. Iako povećana proizvodnja odgovara razini potražnje, analitičari upozoravaju da bi 2022. godine moglo doći do nestašice.