Aktualno
StoryEditor

Novi broj Lidera: Male investicije - za samo 200 milijuna eura otvoreno 100 novih pogona

21. Lipanj 2017.

Više se hrvatskih tvrtki, kao što su Brodotrogir, PIP i Žito, priprema osvojiti veliko iransko tržište. Najveći su im problem provjere i procedure koje dugo traju, taman kad mislite da ste sve papire ispunili, dobijete novi upit, a na kraju svega vas može dočekati i odbijenica bez ikakvog obrazloženja, piše Edis Felić u novom broju Lidera, te napominje kako ispada da je lakše je napisati projekt za novac iz EU nego zadovoljiti procedure za uvoz u Iran.

Felić se dotakao i situacije oko Agrokora. Posrtanje Agrokora, ali i, kako se sve glasnije govori, teškoća najvećeg otkupljivača pšenice Granolija, mogli bi izazvati promjene na tržištu otkupa ove žitarice, stoji u tekstu.

>>>Novi broj Lidera – Konzum: Džaba ste krečili ako ne uložite 50 milijuna kuna u marketing

U industrijskim zonama od Ludbrega do Gradišta i od Kukuljanova do Dugopolja gotovo svakodnevno niču novi proizvodni pogoni ili se nabavljaju i instaliraju novi strojevi. Aleksandar Tešić obavio je rudarski posao i izdvojio stotinu malih proizvodnih investicija u posljednjih godinu dana čija je vrijednost od tri do 40 milijuna kuna i koje izravno pridonose povećanju izvoza i zapošljavanja te jačanju konkurentnosti gospodarstva

U glavnom intervjuu broja Sergej Abramov popričao je s Urmasom Peikerom, suosnivačem Funderbeama, estonskog tehnološkog startupa koji je prošle je godine proširio poslovanje na Hrvatsku.

’Hrvatska je Funderbeamovo drugo najveće tržište prema broju investitora. Planiramo još povećati broj hrvatskih investitora, pri čemu će naša strategija biti da ulagačima omogućimo ne samo pristup startupovima nego i srednjim i malim poduzećima’- ispričao je Abramovu Peiker.

>>>U novom broju Lidera: Upravljanje zgradama – Tržište teško 6 milijardi kuna posluje na rubu zakona

Tržište upravljanja zgradama u Hrvatskoj vrijedi oko šest milijardi kuna godišnje, a posluje na rubu zakona, otkrio je Tin Bašić. Nedostatak usklađenih pravila kojima bi se regulirao rad upravitelja jedan je od najčešćih problema tog tržišta. Zakonska regulativa svodi se na uredbu staru dvadeset godina, a upravitelj može biti svatko, neovisno o tome koliko se (ne) odgovorno ponaša prema pričuvi onih koji ga plaćaju, objašnjava Bašić.

Energetska je tranzicija u tijeku i velika svjetska elektroprivredna i naftna poduzeća okušavaju odgovoriti na to kako poslovati sutra u niskougljičnom gospodarstvu. Više o ovoj spoznaji, ali i svemu ostalome što se zbivalo na Liderovoj konferenciji ’ Energetska budućnost Hrvatske’ možete pročitati u detaljnom izvješću koji potpisuju Sergej Abramov i Sanja Mikolčević Petrušić.

Kako je Obitelj Ivanović iz Šibenika svoju nacionalizacijom potpuno upropaštenu tvrtku za lijevanje lakih metala u samo nekoliko godina, nakon što se vratila u njihovo vlasništvo, pretvorila u uspješnu izvoznicu, pročitajte u tekstu Kate Pranić, dok je Luka Fišić porazgovarao sa Dejanom Boskom, jednim od sedam kandidata za direktora Glavnog ureda HTZ-a.

Sve spomenuto i još mnogo više potražite u novom broju tiskanog ili digitalnog Lidera.

22. studeni 2024 14:55