[embed]https://www.youtube.com/watch?v=naEKvE27kq8[/embed]
Danas se obilježava Dan sigurnijeg Interneta. Tim je povodom Microsoft podijelio nekoliko savjeta kako se zaštititi online.
8 NAČINA KAKO SE ZAŠTITITI
1. Koristite složene, jedinstvene lozinke za različite račune
Ako netko ima ključ vaše kuće, može ući i opljačkati svaku sobu u vašem domu. Isto vrijedi i za lozinke i online račune. Često odabiremo lozinke koje se lako pamte, kao što su imena ili datumi rođendana. Ali, kako ih je vama lako zapamtiti, tako ih je i cyber-kriminalcima lako pogoditi. Ako koristite istu, jednostavnu zaporku za više računa, kibernetički kriminalci mogu - i sasvim sigurno hoće - pristupiti svim vašim osjetljivim osobnim podacima.
Koristite upravitelj lozinkama za sigurno spremanje više lozinki na različite račune i provjerite je li svaka lozinka složena; s najmanje 10 znakova i mješavinom brojeva, slova, velikih slova i posebnih znakova.
2. Ne prihvaćajte kontakte s nepoznatim osobama na društvenim medijima
Mnogi od ljudi koje susrećete na mreži nisu ono što tvrde da jesu. Uobičajeno je da kibernetički kriminalci stvaraju lažne profile društvenih mreža kako bi poticali odnos s neopreznim korisnicima i pokušali ih opljačkati – a možda i gore od toga.
Ako vas na mreži kontaktira nepoznata osoba te inzistira da podijelite osobne podatke ili da joj date novac, to bi trebao biti signal za uzbunu. Ukoliko je moguće, provjerite osobu kako biste vidjeli je li njen račun autentičan. Još niste sigurni u identitet te osobe, ali ipak želite prihvatiti njen zahtjev za prijateljstvom? Kako biste bili sigurni, ograničite podatke koji su vidljivi na vašem profilu pomoću postavki privatnosti.
Zapamtite: na mreži se primjenjuju ista pravila kao i u stvarnom svijetu - ne dijelite osjetljive ili osobne informacije s nepoznatim osobama.
3. Ono što radite online može imati posljedice offline
Razmišljajte o Internetu kao o gradskom trgu ili nogostupu: to je javni prostor u kojem svatko može vidjeti ili dijeliti sve što objavite, bez obzira na to je li namijenjen onom tko dijeli i jeste li za to dali dopuštenje.
Prije no što na internetu objavite nešto, zapitajte se - bi li želio da moj poslodavac, klijent ili rođak zna ovo? Čak i informacije poput statusa vaše veze ili kućne adrese, koje se mogu činiti bezopasnima, mogu se zloupotrijebiti ukoliko su dostupne pogrešnim ljudima.
4. Zaštitite osjetljive i osobne podatke
Uz nekoliko iznimki, nažalost, ne postoji tipka za trajno brisanje sadržaja koji ste objavili na mreži. Bilo koja slika, komentar ili fotografija koju objavite na mreži vjerojatno će ostati tamo zauvijek. Čak ako i uklonite izvorni post, ne možete biti sigurni da drugi već nisu kopirali ili podijelili vaš sadržaj na drugim mrežama. Stoga, na Internet ne stavljajte ništa što ne želite da drugi vide.
5. Pripazite kamo ste kliknuli
Isprobana i provjerena taktika kibernetičkog kriminala jest da vas navede na preuzimanje zlonamjernog softvera koji omogućuje da vam ukradu informacije. Od popularne igre, do e-maila koji nudi tehničku podršku, malver može biti prikriven na mnog različitih načina.
Izbjegavajte preuzimanje aplikacija koje izgledaju čudno ili se nalaze na nepoznatom web odredištu. Niste sigurni je li e-mail koji ste dobili zaista dobronamjeran? Postavite si sljedeća pitanja: Ima li pošiljatelj čudnu e-mail adresu? Je li pozdrav generički? Ima li puno pravopisnih pogrešaka? Postoji li čudan osjećaj hitnosti?
Ako još uvijek niste sigurni, stupite u kontakt s brendom ili tvrtkom putem službenih kanala, kao što je web-stranica ili stranica društvene mreže. Uvijek je bolje triput provjeriti nego riskirati vlastitu sigurnost.
6. Ažurirajte postavke privatnosti i antivirusni program
Ako ne ažurirate zaštitu, kibernetički kriminalci će kad-tad doći do načina kako je provaliti. Sustavno pratite ažuriranja operativnog sustava i provjerite postavke privatnosti na aplikacijama i pregledniku koji upotrebljavate.
7. Uvijek koristite sigurnu vezu
Kad koristite javnu internetsku vezu, kao što je Wi-Fi u trgovačkom centru, nemate izravnu kontrolu nad sigurnošću veze. Ako ne možete uspostaviti sigurnu vezu ili osigurati da je vaš uređaj zaštićen, ne dijelite osjetljive podatke. Sigurnije je pričekati povratak kući i sigurnu Wi-Fi mrežu.
8. Tražite savjet od onih kojima vjerujete
Nikad ne žurite kliknuti na link ili objaviti post. Ne postoji ništa hitnije od naše sigurnosti na mreži.
Izbjegavanje online prijetnji može biti stresno, no postoji zaista mnogo resursa koji će vam pomoći. Kad god se nađete u situaciji u kojoj niste sigurni ili vam pobuđuje sumnju, oslonite se na stručnost onih u koje imate povjerenja - prijatelja, roditelja, učitelja ili čak tehnološkog partnera.