Ovom izrekom Jeana Baptistea Colberta, francuskog ministra financija iz 17. stoljeća, Nika Šimurina završila je današnje predstavljanje knjige Osnove porezne pismenosti na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu.
Knjiga koju ja napisala zajedno sa tri kolegice, Ivanom Dražić Lutilsky, Dajanom Barbić i Martinom Dragijom Kostić, napravljena je sa željom da porezna problematika bude razumljiva prosječnom poreznom obvezniku, rekla je autorica i urednica knjige izrazivši nadu da će ovime biti poboljšana porezna kultura Hrvata.
Novoizabrani dekan fakulteta Jurica Pavičić objasnio je da knjiga na jasan i pregledan način prikazuje osnove oporezivanja, s tim da čitateljima ne nudi samo porezni, već i računovodstveni aspekt, o čemu je više govorila recenzentica knjige i profesorica na EIZG-u Marijana Ivanov.
>>> Paušalni obrt: Pogodnosti koje ubiru obrtnici nisu dopuštene slobodnim zanimanjima
Prema njoj, ovu knjigu od mnogih drugih iz ovog područja razlikuje kombinacija jednostavnosti za širok raspon čitatelja i znanstvene utemeljenosti namijenjene ekonomskim stručnjacima. Ovaj udžbenik s obilježjima znanstvene monografije, kako je knjigu opisala, u prvom poglavlju obrađuje problematiku poreznog morala, da bi u kasnijima prošla kroz sve najvažnije porezne pojmove i potom, kroz primjere, prikazala načine računanja različitih poreza.
Predrag Bejaković s Instituta za javne financije i drugi recenzent, Osnove porezne pismenosti okarakterizirao je kao kapitalan doprinos poreznoj tematici, dok je predsjednik Uprave Narodnih novina, izdavača knjige, okupljenima rekao kako knjiga na sustavan i zanimljiv način obrađuje kompleksnu tematiku te istaknuo da se porezi moraju plaćati, ali i da moraju biti pošteni. Slijedom toga, kao svoju omiljenu izreku, kojima knjiga obiluje, izabrao je onu Arthura Mortona Godfeya: ‘Jako sam ponosan da mogu svojoj zemlji plaćati porez. Stvar je u tome da bih bio jednako ponosan i kada bih plaćao polovinu tog iznosa‘.