Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna oštro pale, nakon šest tjedana rasta, jer su Saudijska Arabija i Rusija otvorile pitanje ublažavanja proizvodnih ograničenja koja su gotovo godinu i pol dana podržavala rast cijena.
Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna potonula 3,3 posto, na 76,45 dolara, dok je na američkom je tržištu barel pojeftinio 4,8 posto, na 67,90 dolara.
Do samog kraja prošloga tjedna cijene su se nafte manje-više stabilno kretale oko najviših razina od studenoga 2014. godine da bi u petak oštro pale nakon vijesti o mogućem povećanju proizvodnje OPEC-a i njegovih partnera.
>>>Wall Street pod pritiskom oštrog pada cijena nafte
Ruski ministar za energetiku Aleksandar Novak i njegov saudijski kolega Khalid al-Falih sastali su se u St. Peterburgu kako bi uoči sastanka OPEC-a idućega mjeseca proučili uvjete sporazuma o ograničenju proizvodnje koji su na snazi od početka prošle godine.
Od siječnja 2017., naime, OPEC i skupina neovisnih proizvođača na čelu s Rusijom smanjili su proizvodnju za 1,8 milijuna barela dnevno kako bi smanjili neravnotežu između velike ponude i nedovoljno snažne potražnje, smanjili zalihe u svijetu i tako poduprli cijene.
Ovoga puta ministri su, zajedno s kolegom iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, raspravljali o povećanju proizvodnje za milijun barela dnevno. Tako bi se idućega mjeseca na sastanku OPEC-a predložilo postupno ublažavanje proizvodnih restrikcija.
>>>Cijene nafte pale ispod 79 dolara, moguće povećanje OPEC-ove opskrbe
- Nakon što je na londonskom tržištu cijena barela premašila psihološki važnu razinu od 80 dolara, prvo smo mogli vidjeti blagi pad cijena, a potom su poruke iz Rusije i Saudijske Arabije izazvale oštar pad, kaže Matt Smith, direktor u tvrtki ClipperData.
Manje svjetskih zaliha
Svjetske zalihe sirove nafte i derivata naglo su se smanjile proteklih mjeseci zbog snažne potražnje i ograničene proizvodnje vodećih svjetskih proizvođača nafte, kao i oštrog pada proizvodnje u krizom pogođenoj Venezueli.
Proteklih su tjedana cijene nafte podupirale i najavljene američke sankcije Iranu nakon što se Washington povukao iz međunarodnog nuklearnog sporazuma s Teheranom. No, najava povećanja proizvodnje OPEC-a i partnera izazvala je pad cijena.
>>>Cijene nafte blizu 80 dolara
Tim više što postoje naznake daljnjeg povećanja proizvodnje u SAD-u, premda se već u veljači u SAD-u proizvodilo rekordnih 10,3 milijuna barela dnevno. U petak je tvrtka Baker Hughes objavila da je prošloga tjedna broj naftnih postrojenja u SAD-u porastao za njih 15, na ukupno 859, najvišu razinu od ožujka 2015. godine.
Kako je u istom lanjskom razdoblju bilo aktivno samo oko 650 bušotinskih postrojenja, taj podatak pokazuje da američkim proizvođačima odgovaraju ove razine cijena, pa se odlučuju na pojačanu proizvodnju. Zbog svega toga, i u ponedjeljak ujutro cijene su nafte oštro pale na azijskim tržištima, nastavljajući negativni niz od prošloga tjedna.
Tako je jutros na londonskom tržištu cijena barela skliznula daljnjih 2,6 posto, na 74,50 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 3 posto, na 65,80 dolara.