Indeks slobodnih radnih mjesta OVI u srpnju je porastao za 10,8 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, što je najmanji porast u posljednje tri godine i ukazuje na značajno usporavanje potražnje za radom, a što može dolaziti od turističkog sektora jer je primjerice potražnja za konobarima na godišnjoj razini pala za čak 32 posto, objavio je u utorak Ekonomski institut, Zagreb (EIZ).
>>>OVI indeks: Početak ljeta donio pad potražnje za radom
"Iako je OVI u srpnju 2018. zabilježio rast od 10,8 posto u odnosu na isti mjesec prethodne godine, radi se o najmanjem porastu u posljednje tri godine, što ukazuje na značajno usporavanje potražnje za radom. Desezonirane vrijednosti indeksa nude isti zaključak, jer je sezonski prilagođeni indeks u srpnju pao za 11,8 posto, što je najveći pad na mjesečnoj razini u posljednjih 16 mjeseci. Usporavanje može dolaziti iz turističkog sektora, s obzirom da, prema prvim podacima, sezona u srpnju nije ispunila sva očekivanja", navodi se u objavi EIZ-a.
Analitičari EIZ-a pritom zamjećuju kako je potražnja za tradicionalno najtraženijim uslužnim zanimanjima u jadranskim županijama u srpnju 2018. godine u odnosu na srpanj 2017. godine pala ili stagnira - potražnja za prodavačima je gotovo identična, potražnja za kuharima je pala za 6,6 posto, dok je potražnja za konobarima pala za čak 32 posto.
Kao kontrast navode da središnja Hrvatska, koja uključuje Grad Zagreb i Zagrebačku, Varaždinsku, Krapinsko-zagorsku, Međimursku, Sisačko-moslavačku te Karlovačku županiju, bilježi rast potražnje za radom u iznosu od 13 posto u odnosu na isti mjesec prošle, ponajprije za zanimanja radnika u proizvodnji, informatičara, frizera i medicinskih sestara, zaključuje se u priopćenju EIZ-a o OVI indeksu za srpanj.
>>>IRENA: U sektoru OIE prošle godine otvoreno 500 tisuća novih radnih mjesta
OVI - Online Vacancy Indeks, mjesečni je indeks online oglasa slobodnih radnih mjesta razvijen na Ekonomskom institutu u suradnji s portalom MojPosao, a svrha mu je pružanje pravovremenih informacija o trenutnom stanju potražnje za radom.
OVI indeks izrađuje se jednostavnim prebrojavanjem broja jedinstvenih novih oglasa čiji rokovi prijave završavaju u mjesecu za koji se indeks izračunava. S obzirom na to da se uzimaju oglasi objavljeni putem samo jednog portala, broj oglasa izražava se kao indeks (bazna godina je 2015.).