Nizozemski elektronički div Philips izvijestio je u ponedjeljak o višim prihodima u trećem tromjesečju dok im je dobit osjetno pala zbog promjena valutnih tečajeva.
Prihodi su im porasli četiri posto na 4,3 milijarde eura. Vrijednost narudžbi medicinskih dijagnostičkih i uređaja za liječenje uvećana je 11 posto.
>>>EU kaznio Philips i još tri kompanije s ukupno 111 milijuna eura
Neto dobit smanjena je 31 posto, na 292 milijuna eura.
„Iako sam zadovoljan nastavljenim snažnim, 11-postotnim priljevom narudžbi u (trećem) kvartalu, operativna poboljšanja dijelom su neutralizirala nepovoljna kretanja valutnih tečajeva”, rekao je izvršni direktor tvrtke Philip Frans van Houten.
Financijski direktor Abhijit Bhattacharya pojasnio je u telekonferenciji da je Philips posebno pogodilo slabljenje turske lire i argentinskog pesosa.
Najpoznatiji po proizvodnji žarulja, električnih aparata i televizora, Philips se postupno povukao iz tih poslovnog segmenata zbog žestoke konkurencije u Aziji.
Sada su više fokusirani na sofisticiranu medicinsku i zdravstvenu tehnologiju, kao što su kompjuterska tomografija i uređaji za izradu snimaka na molekularnoj razini, te na kućanske aparate.
Danas su potvrdili prognozu o povećanju prihoda za četiri do šest posto u razdoblju od 2017. do 2020. godine.
>>>Philips prijavio čistu dobit od 2.8 milijardi eura
Dodali su također da zbog rastućih napetosti u međunarodnoj trgovini planiraju ubuduće još više proizvoditi na lokalnoj razini, primjerice u Kini, kako bi pokušali izbjeći posljedice trgovinskog rata Pekinga i Washingtona.
„Dobro je znati da Philips ravnomjerno raspoređuje proizvodne aktivnosti u cijelom svijetu, pa oko jedne trećine proizvodnje otpada na Europu, trećina na Kinu i trećina na SAD. To stvara fleksibilnost”, rekao je glasnogovornik Philipsa Ben Zwirs za AFP.