Aktualno
StoryEditor

Podravka digla kapacitete proizvodnje ‘da i turisti jedu hrvatsko‘

07. Lipanj 2018.

Podravka planira do 2022. godine ostvariti stopostotni udio domaćih sirovina u gotovom proizvodu, a da bi u tome uspjela koprivnička kompanija unapređuje svoju poljoprivrednu proizvodnju i ulaže u poboljšanje kvalitete tla, nabavu specijalne opreme i strojeva. Tako je u srijedu, u sklopu berbe graška koja se odvija na Podravkinim poljima, predstavljen novi kombajn, vrijedan 3,75 milijuna kuna, koji omogućava mehaniziranu berbu graška.

- Ovom investicijom za koju je 50 posto sredstava osigurano iz fondova Europske unije značajno podižemo učinkovitost berbe. Svojim odličnim performansama, kombajn omogućava kvalitetnije i brže branje te značajno smanjuje primjese u ubranom grašku. Podravkin grašak proizvodi se na 95 posto površina u vlasništvu Podravke, dok 5 posto čine površine kooperanata, istaknuo je direktor Podravkina sektora za poljoprivredu Zdravko Dimač.

>>>Podravka širi bazu domaćih dobavljača sirovina

- Ovaj kombajn je jedan od najsuvremenijih strojeva, a predviđen je za obrađivanje 300 hektara usjeva. Mi smo ove godine zasadili 115 hektara graška, dogodine planiramo još 100, a za dvije ćemo godine imati između 250 i 300 hektara, dodao je Dimač. Na pitanje proizvodi li Hrvatska dovoljno graška za svoje potrebe, odgovorio je niječno i dodao da je Srbija najveća u regiji u proizvodnji te kulture, a da je Podravka ‘nažalost jedina u Hrvatskoj koja ozbiljno pristupa‘ pitanju proizvodnje graška u zemlji.

- U pogonu u Kalniku smo digli kapacitete u želji da i turisti jedu hrvatski proizvod. Trenutno nema dovoljno zemlje za grašak pa surađujemo s kooperantima, kao što je OPG Baranašić gdje sada imamo 12 hektara zemlje, a za dogodine smo dogovorili povećanje na 50 ha, izjavio je Dimač.

>>>Pucar: Podravka vidi svoju mogućnost povezivanja kompletne hrvatske prehrambene industrije

Podravkini tehnolozi redovito provode pokusna ispitivanja sortimenta graška kako bi samo najkvalitetnija zrna graška činila gotov proizvod – konzervirani grašak. Tri godine zaredom rade se testiranja određene sorte nakon čega se odlučuje zadovoljava li sorta i hoće li krenuti njezina proizvodnja. Time se, ovisno o rezultatima ispitivanja, osvježava sastav sorti koje se proizvode i biraju se one koje su najotpornije na vanjske utjecaje, a ostvaruju visoki prinos te imaju zrno najveće kvalitete, ističu u priopćenju.

Proizvodnja graška organizirana je na površinama u blizini tvornice tako da ubrani grašak izravno odlazi u tvornicu te u roku od 3 do 5 sati bude prerađen u gotovi konzervirani grašak. Na taj način se zadržavaju sve glavne osobine svježeg zrna graška, a količina hranjivih tvari u konzerviranom grašku tek se neznatno razlikuje u odnosu na svježi, poručuju iz Podravke.

>>>70 godina Podravke: Proizvodi prisutni u više od 60 zemalja svijeta

Podravkin pogon u Varaždinu predstavila je Slavica Kolesar, direktorica Podravkine tvornice povrća Kalnik u Varaždinu.

- Proizvod dolazi sa polja, ovdje ga čistimo, peremo, punimo u limenke. Dalje ide na sterilizaciju, pa se pakira. U roku od 3-5 sati od dolaska s polja, proizvod je spreman za prodaju. Na dan uspijemo proizvesti oko 100 tona. Pogon nam raste iz godine u godinu. Sad možemo proizvesti negdje 30 posto više nego dosad. Trenutno imamo 132 zaposlena, i to će biti najveći problem: prošle godine nije bilo dovoljno ljudi u Varaždinu i okolici za zaposliti.

22. studeni 2024 16:16