U organizaciji Udruženja stranih ulagača i Deloitta, te uz visoko prokroviteljstvo Predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, danas je održana međunarodna konferencija Investicije u Hrvatskoj: Potencijali i Realnost.
>>>RBA-ove prognoze: Očekuje se rast investicija
Otvorenju skupa nazočili su načelnica Odjela za opću pravosudnu politiku i vladavinu prava iz Glavne uprave Europske komisije Niovi Ringou, državni tajnik Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta RH Mario Antonić, državni tajnik Ministarstva pravosuđa RH Josip Salapić, predsjednik CRANE-a i izaslanik Predsjednice RH Davorin Štetner, Mladen Fogec, predstavnik stranih ulagača u RH, revizor tvrtke Deloitte Vanja Vlak te direktorica u Odjelu poreznog savjetovanja Deloitte Helena Schmidt. Bili su tu i Viktor Pavlinić, predsjednik Uprave Tele 2, Zoran Vučičević, direktor pravnih poslova u Raiffeisenbank Austria, Davor Belić, direktor tvrtke Kaspar papir iz Preloga, te Jako Horvat, voditelj Odjela za razvoj gospodarstva Regionalna razvojne agencija Međimurje.
>>>Otvorena Liderova konferencija Marketing and Sales by Numbers
- U zadnjih par dana je bilo dosta konferencija, HUP-ova, Liderova, konferencija Hrvatsko-njemačke gospodarske komore, na svima postoji jedan zajednički nazivnik, svi znamo koje su zapreke, što nije dobro, svi se slažemo da je krajnje vrijeme da se nešto napravi. Možda nije problem u onome što govorimo u Bijeloj knjizi, možda je stvar i u mentalitetu, izjavio je Fogec, predstavljajući kao dokaz i statističke podatke.
Podaci Eurostata najbolje pokazuju stanje: Hrvati misle da je za uspjeh bitno imati sreću i političke veze, dok edukaciju i naporan rad gotovo uopće ne smatraju relevantnim. Također, kao problem Fogec ističe doznake koje u Hrvatsku šalju ljudi koji žive u inozemstvu - 2 milijarde, dok strana ulaganja iznose milijardu eura.
>>>Poticanje ulaganja: Sedma promjena zakonodavnog okvira u deset godina
- Glavni izazovi sa kojima se ulagači susreću u Hrvatskoj, o tome već zna i moja 4-godišnja kćerka, su pravna nesigurnost, retroaktivna primjena zakonskih propisa, neusklađenost sa Europskom unijom, činjenica da imamo jedno od najvećih poreznih opterećenja u EU, ogroman broj parafiskalnih nameta, istaknuo je Vlak.
Važnost vladavine prava i pravnog okvira na ekonomiju i ulaganja, te uklanjanja prepreka za investitore istaknula je i predstavnica Europske komisije.
- Da, ponavljamo priču već niz godina, a promjene su male, spore i neučinkovite. Mi se jednostavno kao nacija ne želimo mijenjati. Svi, od vlasti, preko jedinica lokalne samouprave, činovnika na šalteru, javnog bilježnika, preko svakog državnog ureda, moraju biti svjesni da plaća njima dolazi od toga što gospodarstvo realizira kad kreira kroz investicije nove proizvode i usluge, izjavio je državni tajnik Antonić.
>>>Cappelli najavio skoro milijardu eura ulaganja u turizam
Izaslanik predsjednice Štetnar apelirao je na vlast važnost rasterećenja poslodavaca troškova plaća, što bi sigurno dovelo i do povećanja plaća.
Pravno regulativna nesigurnost utjecala je i na telekom tržište, te na banke, požalili su se predstavnici Tele 2 i Raiffeisen banke.
Kao pozitivan primjer uspješnog poslovanja u Hrvatskoj većina govornika istaknula je Međimursku županiju, no i tamo poduzetnici vape za smanjenjem opterećenja plaća, izjavio je Jako Horvat.
>>>Flego: Istru su 2017. obilježila gradilišta i investicije
Na prozivke je odgovorio državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa, navodeći kako rezultati postoje, te kao najbitniji faktor istaknuo političku stabilnost.
Sudionici konferencije složili su se na kraju da je najvažnije da se prestane pričati i krene - raditi.