Aktualno
StoryEditor

Pravo je vrijeme za pranje tenisica

25. Lipanj 2018.

Prije ili kasnije stigne i ta spoznaja da je krajnje vrijeme za osvježavanje sportske obuće. Iako se to nekada radilo namakanjem tenisica u lavoru punom vode i beskonačnim četkanjem, danas je proces mnogo jednostavniji. I kožne i platnene tenisice mogu u mašinu za pranje rublja, osim ako proizvođač nije ustvrdio suprotno.

Prvi korak svakog dobrog pranja u mašini je skidanje vezica, često i najprljavijeg dijela tenisica. Njih spremite u platnenu vrećicu za pranje i operite s običnim rubljem. Međutim, ako su baš strašno prljave i ofucane, nemojte zaboraviti da ih možete vrlo jeftino zamijeniti i time dodatno pomladiti stare tene.

>>> Ascis mikrovalovima ‘kuha tenisice‘ za 15 sekundi 

Kad smo se riješili žniranaca/špigeta/pertli, tu su ulošci. Njih je poželjno osvježavati puno češće. Najbolje ih je prebrisati krpicom umočenom u mlaku vodu u kojoj je otopljena soda bikarbona (1 žlica sode na šalicu vode je dobar omjer). Kada to učinite, ostavite ih da se zrače. Ulošci koji su poprimili neugodan miris mogu se posuti sodom bikarbonom kako bi se upili vlažnost i neželjeni mirisi, a jednak je tretman za unutarnji dio cipele koji se krije ispod uloška.

Za oni koji nemaju vremena ni želje prati tenisice, savjetuje se da ih s vremena na vrijeme ipak poprskaju dezinficijensom (iz očitih razloga).

Tenisice koje su spremne za putovanje veš mašinom (prije odlaska u bubanj isprali smo s njih blato ako ga je bilo) naoružajte ručnicima kako vaša perilica ne bi otišla u skokovitu šetnju, a za dodatno spriječavanje da tamburaju po izbočenim krajolicima bubnja, stavite ih u vrećicu za pranje.

pranje tenisica

Naglašavamo da je riječ o perilici rublja budući da je podosta onih koji smatraju da je suđerica idealan stroj za pranje obuće. Nije. Ne samo zato što joj to nije u opisu posla, nego i stoga što su deterdženti za pranje suđa prilično invazivni i vrlo je vjerojatno da se vašoj obući nimalo ne bi svidjeli.

S druge strane, u perilicu za rublje ubacite neki jači deterdžent kako bi obuća izašla zaista čista. Pogledajte uputu za pranje na stranicama proizvođača obuće kako biste postavili odgovarajuću temperaturu, a ako imate mogućnost na to utjecati, odaberite neki mirniji ritam centrifuge.

>>> Nagrada od 2500 dolara 12-godišnjaku čije tenisice grizu nos, tjeraju suze na oči

Već smo na sušenju.

Nemojte tenisice nikada ubaciti u sušilicu na visoku temperaturu. Rezultat vam se neće svidjeti jer obuća najčešće izgubi formu. Ako baš moraju u sušilicu, stavite ih na sušenje strujanjem zraka, a nije naodmet u njih umetnuti i ručnike. Ako ih sušite ‘staromodnom‘ metodom, odaberite prozračno mjesto, ali pripazite da nisu direktno na jakom suncu jer bi to moglo ostaviti tragove na kožnim tenesicama. Ako ste u žurbi, možete im pomoći da se osuše korištenjem fena za kosu, ventilatora, puhanja klima uređaja. Naravno, neka za to vrijeme tenisice plaze ‘jezik‘ kako bi što više zraka prostrujalo kroz njih.

Ne zaboravite na torbu za teretanu! I nju je dobro oprati i dezinficirati s vremena na vrijeme!

 

19. studeni 2024 06:38