Aktualno
StoryEditor

Privatni šumovlasnici zadovoljni novim Zakonom, Hrvatske šume plaćaju duplo veći doprinos

16. Kolovoz 2018.

Na posljednjem saborskom zasjedanju prihvaćen je novi Zakon o šumama. Odredbama novog Zakona uvećana je stopa šumskog doprinosa, ali ukida se i dio odredbi kojima su, kako tvrde privatni šumovlasnici, bili diskriminirani u odnosu na Hrvatske šume, piše Novi list.hr.

180 tisuća oslobođenih od plaćanja naknade

Nove odredbe u Zakonu donose novosti kao što je činjenica da će 90 posto dosadašnjih obveznika općekorisne funkcije šuma (OKFŠ), njih gotovo oko 180 tisuća, biti oslobođeno plaćanja te naknade, ako im je prihod manji od 3 milijuna kuna.

Novim Zakonom, uvećana je stopa šumskog doprinosa koju vlasnici šuma plaćaju jedinicama lokalne samouprave. Za jedinice lokalne samouprave koje imaju status potpomognutih područja taj je doprinos skočio s dosadašnjih 5 na 10 posto, dok područja koja nisu u sustavu potpomognutih doprinos je povećan s 3,5 na 5 posto, prenosi Novi list.

>>>Novim zakonom o šumama više od 181 tisuća korisnika neće plaćati naknadu

Novim Zakonom jedinice lokalne samouprave moći će prenamijeniti opožareno zemljište nakon 10 godina, dok je prije ovog Zakona rok bio pet godina. Uvodi se i definicija šumoposjednika te podjela privatnih šumoposjednika po veličini posjeda, pri čemu se mali i srednji oslobađaju određenih troškova.

Predsjednik Udruge privatnih šumovlasnika Igor Pleše i njegov tajnik Davor Košmrlj smatraju  kako je Zakon o šumama iznimno bitan kao temeljni akt koji definira način gospodarenja šumama, odnosno predstavlja dokument koji je početak i kraj borbe za opstanak šuma i okvir za sve buduće podzakonske akte.

>>>Sabor donio novi Zakon o šumama: 180 tisuća korisnika oslobađa se plaćanja naknade

- Među pozitivnim novim odredbama svakako je i to što se uvodi elektronička evidencija cijelog šumskog gospodarskog područja RH, što će omogućiti kvalitetnije praćenje stanja šuma i oko 2,7 milijuna hektara šumskog zemljišta. Ova odredba nas posebno veseli stoga što smo u tom smislu preduhitrili Državu i samostalno započeli pilot projekt GIS (geografski informacijski sustav) privatnih šuma zajedno s UPŠ Čabar. Prvi puta u povijesti smo uspjeli obuhvatiti sve relevantne podatke koji se tiču privatnih šumovlasnika i njihovih šuma, kazali su za Novi list apelirajući na to da se na izradi podzakonskih akata konzultira i posluša šumarska i pravna struka i ljudi na terenu, koji u toj i od te šume žive.

19. studeni 2024 11:00