Ekonomska kriza mnogima je tema pogodna za raspravu pa su se tako i ovog puta sukobili predsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić i ekonomski analitičar Milan Račić u HRT-ovoj emisiji Otvoreno.
Glava tema emisije bila su preporuke MMF-a o zamrzavanju plaća javnih službenika, a za Ribića su nedopustive te je istaknuo da postoji praksa sastanka sindikalnih predstavnika MMF-om gdje se postigne visok stupanj suglasnosti. U Sloveniji je jučer štrajkalo 10 tisuća javnih službenika tražeći povećanje plaća.
>>>Cerar: Neće biti kaosa, vlada najavu štrajkova uzima ozbiljno i ponaša se odgovorno
Tražeći krivca za odlazak kvalificirane radne snage iz Hrvatske Račić se sukobio s Ribićem.
- Svaki put kad se Ribić pojavi na televiziji, sto autobusa krene prema Njemačkoj, rekao je Milan Račić u emisiji Otvoreno.
Vilim Ribić mu je na to odgovorio kako su ekonomisti poput njega osuđeni od strane cijeloga svijeta zbog lošeg savjetovanja za vrijeme ekonomske krize, a da do iseljavanja dolazi zbog četverogodišnjeg pada BDP-a, a ne zbog lošeg sindikalnog rada.
- Oni se s nama slože da plaće trebaju rasti, a onda napišu ovakve preporuke. Dakle te preporuke piše netko iz zemlje za poželjnu politiku Vlade u zemlji, smatra Ribić. Kazao je i kako su javni službenici spremni za štrajk ako za njim bude potrebe. Sindikati će ovih dana početi s pripremom metodama pritiska, rekao je Ribić upozorivši kako je nedopustivo daljnje obezvrjeđivanje radnika.
>>>Matica: MMF je slične recepte davao i drugima, pa je Latvija ostala bez 18 posto stanovništva
Da zdravstvo nije deficitarno te da mu nije potrebna reorganizacija, tvrdi Ante Zvonimir Golem, dopredsjednik Hrvatske liječničke komore.
- Zdravstvo nema dug, postoji dug države prema osiguravatelju za one usluge koje je zdravstvo odradilo, rekao je Golem, istaknuvši kako plaće za zdravstvene djelatnike dolaze iz zdravstvenog osiguranja, a ne iz državnog proračuna.
- Hrvatska nikad u zadnjih osam godina nije bila na poziciji boljoj od stote, rekao je Račić uspoređujući s državama srednje Europe.
Hrvatska stoji izuzetno loše, a još je gora situacija na svjetskoj razini kada se gleda prema globalnom indeksu konkurentnosti.