Veljača je započela snažnim padom američke burze. Indeksi Dow Jones i S&P 500 na Wall Streetu su potonuli za više od 4%. To je njihov najveći dnevni gubitak u zadnjih 6 godina. Dow Jones je bio u minusu čak 1.600 bodova što je najviši minus u povijesti.
Oštar pad indeksa posljedica je strahovanja ulagača od rasta inflacije i kamata. Amerikanci se pitaju hoće li Trump preuzeti odgovornost za ovaj drastičan pad kao što je sebi pripisivao zasluge za rast ekonomije za koju je prema njegovim riječima bila zaslužna njegova politika.
Nakon ovotjednog USDA WASDE izvještaja očito je da je volatilnost na Wall Streetu itekako utjecala na cijene žitarica na svjetskim robnim burzama. Čak i više nego i samo kretanje američkog dolara.
>>>Dramatično trgovanje na Wall Streetu, tržište ušlo u područje korekcije
Zbog niže procjene od čak 4 milijuna mt od očekivanih usjeva u Argentini cijene soje i sojine sačme na Chicago Mercantile Exchangeu su skočile i dalje rastu. Od početka tjedna cijena sojine sačme na paritetu FCA Koper viša je za 15 €/mt.
Istovremeno Brazil je podigao očekivane količine svog uroda sojinog zrna za čak milijun tona stoga će biti zanimljivo pratiti tržište u narednim tjednima.
>>>Pad zaliha ribljeg brašna, količine neće pokriti ni iduća tri mjeseca
U Argentini se stvaraju enormni redovi za utovar soje i kukuruza zbog štrajka vozača. Istovremeno više od 90 brodova čeka na utovar navedenih roba.
Kina je krenula s uvozom ukrajinskog umjesto američkog kukuruza ponajviše zbog oštrije kontrole GMO-a. Američka zabrinutost može rezultirati padom cijene američkog kukuruza.
U Peruu i dalje traje ribolovna sezona, kvota od 535 000 mt završava 30.06.18., a dosadašnji ulov iznosi 43 000 mt. Krajem ovog tjedna Kina ulazi u Novu godinu psa stoga će naredna dva tjedna na tržištu nastupiti zatišje.