Norveška nije oduševljena sporazumom o razmjeni imovine između austrijskog OMV i ruskog Gazproma, budući da bi ruskom divu omogućio pristup norveškom epikontinentalnom pojasu, kazao je Reutersu ministar energetike nadležan za odobravanje sporazuma.
>>>Gazprom izgubio arbitražu, uskratio plin Ukrajini
"Rekli smo da nismo baš oduševljeni tim sporazumom jer želimo imati raznovrsne izvore opskrbe plinom za Europu", rekao je u srijedu u intervjuu ministar energetike Terje Soeviknes.
"To je Europljanima važno, da znaju da imaju Norvešku kao stabilnog proizvođača. S Gazpromom u epikontinentalnom pojasu nekima bi to moglo postati upitno", pojasnio je norveški ministar.
Prema sporazumu dogovorenom krajem 2016. OMV je ponudio 38,5-postotni udio u norveškoj podružnici u zamjenu za četvrtinu udjela u dijelu Gazpromova plinskog polja u ruskom Urengoju.
>>>Cijene nafte nabujale do 77 dolara
Glavni izvršni direktor OMV-a Rainer Seele izjavio je u ožujku da očekuje da će sporazum, kojim tvrtka nastoji smanjiti troškove i osigurati rezerve plina, biti zaključen do kraja ove godine.
"Rekli smo OMV-u da nismo oduševljeni tim sporazumom. Zakođer smo kazali da ćemo zahtjev - bude li podastrt - naravno, razmotriti", kazao je Soeviknes.
Zahtjev još nije podnesen, dodao je ministar.
Glasnogovornik OMV-a izjavio je da još razgovaraju s Gazpromom i da su uvjereni da bi sporazum mogli zaključiti do kraja godine.
>>>Norveški naftni div Statoil postao Equinor
U ruskoj kompaniji nisu bili dostupni za komentar.
OMV prošlog ljeta nije norveškom ministarstvu za naftu i energiju dostavio dokumente o sporazumu s Gazpromom, navodeći kao razlog kašnjenja parlamentarne izbore koji su bili zakazani u rujnu.
Premijerka Erna Solberg i njezina vlada dobili su na tim izborima još jedan mandat a Soeviknes je nastavio voditi ministarstvo nafte.
Austrijski OMV ima udjele u više od 30 dozvola za traganje za naftom u norveškom epikontinentalnom pojasu, uključujući polja Gullfaks, Gudrun i Edvard Grieg, kao i plinsko polje Aaasta Hansteen na Arktiku, na kojem se početak proizvodnje očekuje krajem ove godine.
>>>UN pozvao vlade na obustavljanje istraživanja nafte na Arktiku
Na polju Wisting u Barentsovom moru mogli bi početi proizvoditi 2024. ili 2025. godine.
Norveška naftna kompanija u većinskom državnom vlasništvu Equinor, nekadašnji Statoil, glavni je konkurent Gazproma na području zapadne Europe, napominje Reuters.