U posljednjih godinu dana glavni dioničari 11 kompanija istisnuli su manjinske dioničare. Posljednja dva slučaja dogodila su se u siječnju ove godine – Lonia i Jadranka. Vlasnik trgovačkog lanca Lonia je prije istiskivanja imao 97 posto udjela, a Beta ulaganja imala su 98,7 posto vlasništva u Jadranki. U slučaju Lonije, svi manjinski dioničari dobili su 141,44 kune po dionici, a dioničari Jadranke 700 kuna po komadu. Rovinjski Adris, na čijem je čelu Ante Vlahović, u zadnje je vrijeme u dvije akcije ‘squeeze outa‘. Lani u rujnu isplatio je manjinske dioničare Cromarisa, a nedavno je ušao i u postupak istiskivanja preostalih dioničara HUP Zagreba.
Prema podacima Središnjega klirinškog depozitarnog društva (SKDD), u čak 99 dioničkih društava u Hrvatskoj stečeni su uvjeti za istiskivanje manjinskih dioničara. Naime, podaci SKDD-a pokazuju da vlasnici 62 tvrtke već sada mogu provesti istiskivanje, a u preostalih 37 kompanija najveći vlasnici ipak moraju dokupiti još pokoju dionicu ne bi li prešli prag od 95 posto.
U Osijek Koteksu glavni dioničar Zomab Group drži 99,99 posto vlasništva. Na sličnom postotku je i glavni dioničar Pan turista – Arriva Hrvatska. Banka kovanica također ima najvećeg dioničara – Cassa di Risparmio Della Repubblica di San Marino – koji ima 99,7 posto dionica. I tvornica ulja Čepin također može lako postati kompanija s jednim vlasnikom budući da glavni dioničar (Marko Pipunić preko tvrtki Žito i Mambo) drži 99 posto tvrtke.
Od zvučnijih imena možemo izdvojiti i Siemens, čiji glavni dioničar ima nešto više od 98 posto dionica. Brodotrogir ima isto tako najvećeg dioničara – Kermas energiju Danka i Nenada Končara, koja ima u vlasništvu nešto više od 95 posto.
Ispod praga od 95 posto, koji je potreban za istiskivanje manjinskih dioničara, također ima zvučnih ima. Tako bismo izdvojili i Dukat. Naime, tvrtka kći francuskog Lactalisa, B.S.A. International, sa sjedištem u Belgiji, još je 2007. godine prilikom preuzimanja stekla 93,7 posto vlasništva u toj kompaniji i od tada se taj udio nije mijenjao. Tu su i iNovine, koje je British American Tobacco (BAT) kupio u sklopu preuzimanja duhanskog biznisa od Adrisa. Podaci SKDD-a pokazuju da BAT ima 93,4 posto udjela u iNovinama. Tankerska plovidba, čijim se dionicama nekada trgovalo na Zagrebačkoj burzi, ima dioničara koji drži gotovo 93 posto vlasništva.
Najveći dioničar Sunčanog Hvara s udjelom od 92,4 posto je PTR Prime Tourist Resorts, a braća Pivac imaju 90,76 posto udjela u Mesnoj industriji Vajda. S time da Vajda d.d ima 4,22 posto vlastitih dionica. Stoga, kada se te trezorske dionice maknu, braća Pivac zapravo imaju 94,75 posto udjela i lako mogu, kad bi to htjela, provesti istiskivanje manjinskih dioničara.
Inače, temeljem Zakona o dioničkim društvima, dioničar koji ima najmanje 95 posto vlasništva u nekom dioničkom društvu može sazvati glavnu skupštinu i donijeti odluku o istiskivanju manjinskih dioničara. On određuje ‘primjerenu‘ otpremninu u novcu, a tu primjerenost moraju ispitati jedan ili više vještaka koje na zahtjev glavnog dioničara imenuje nadležni trgovački sud.