Virtualni ženski poduzetnički centar započeo je u Zagrebu s besplatnim predavanjima i druženjima poduzetnica "Što žele žene?“, na kojem je bilo prisutno više od sedamdeset žena od 17 do 74 godine. Nakon glavnog hrvatskog grada, besplatna predavanja i druženje "Što žele žene?" kreću po cijeloj državi - od Iloka do Cavtata.
Cilj ovih radionica je jačanje suradnje među ženama, kao i međusobnog uvažavanja, sa željom da se što više „rasvijetli“ današnji položaj žene u hrvatskom društvu, kao i načine kako smanjiti (ili još bolje - dokinuti) diskriminaciju, uz učinkovitu suradnju s muškarcima
Predavanje na zagrebačkoj radionica održala je direktorica Virtualnog ženskog poduzetničkog centra Sanela Dropulić, futurologinja po struci, govoreći o temeljnim problemima ženske zapostavljenosti u mnogim sferama moći, odlučivanja, napredovanja u karijeri, izgradnji kvalitetnih privatnih i poslovnih odnosa.
>>>‘Ja sam mali poduzetnik!’: Predstavljena prva hrvatska slikovnica o poduzetništvu
Predavanje je sponzorirala tvrtka za proizvodnju i distribuciju menstrualnih uložaka Gentle day d.o.o. poduzetnice Dine Vukičević iz Vukovara, a uključivalo je cijeli niz korisnih sadržaja, vježbi te praktičnih primjera kako žene mogu unaprijediti položaj u društvu, obitelji, među prijateljima, na poslu, kod drugih žena, a s druge strane očuvati i izgraditi integritet sukladno vremenu i okružju u kojem živimo.
Manje straha više informacija
- Kroz prvo održano besplatno predavanje u Zagrebu, ali i druženje nakon njega na temu "Što žele žene?", želja nam je diljem Hrvatske povezati te potaknuti žene da se sa što manje straha i neizvjesnosti, a što više informacija, te pozitivne perspektive otisnu prema izgradnji vlastitog integriteta, snažnije i aktivnije sebe koja ne dopušta okovima svakodnevlja koji marginaliziraju ženu da bude nezadovoljna i zaustavljena u svojim namjerama. Te prije svega da žene ne dopuste da budu diskriminirane, a što se još uvijek osjeti uvelike u svim sferama hrvatskog društva. Jer bolji položaj žena neće nama nitko pokloniti, za njega se moramo izboriti - poručila je Dropulić nakon održanog predavanja u Zagrebu. Nakon njega radionice i družanja kreću u Rijeci, Puli, Splitu, Novoj Gradiški, Karlovcu, Dubrovniku, Vukovaru, Osijeku, Čakovcu, Varaždinu te još mnogim gradovima Hrvatske.
Nazočnima se obratila i zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba Olivera Majić, ističući da svaka od nas mora krenuti sama od sebe, zapitati se što možemo napraviti za naš bolji položaj, te uložiti energiju i trud da se nešto od toga i napravi: "Ja imam sreću što sam se pridružila timu, što sam stala uz gradonačelnika Zagreba koji je nama ženama dao jednake šanse da pokažemo svoje sposobnosti i stručnost. I doista bez politizacije, jer to uistinu nije slučaj, imamo danas u timu Milana Bandića iznimne žene s odličnim kompetencijama, koje su njegove suradnice. A kada se ženama da ravnopravni položaj i jednak pristup, kako izvorima financiranja, tako i poslovnim šansama, tada žene mogu sve i nemaju granica".
>>>Poduzetnice dobile platformu za unapređenje poslovnih aktivnosti, povezivanje i edukaciju
Osim predavačkog sadržaja, druženja i međusobne potpore, okupljanje žena uljepšala je svojom glazbom Tajana Vukelić Peić, akademska harfistica, umjetnička ravnateljica i organizatorica Zagrebačkog harfističkog festivala, međunarodnog harfističkog festivala koji se u Hrvatskoj održava svake godine od 2013.
Žene nikad obrazovanije, financijski neovisnije, poduzetnije, angažiranije i spremnije na odricanja
Žene nikada kao danas nisu bile obrazovanije, financijski neovisnije, poduzetnije, angažiranije i spremnije na odricanja da bi uživale društveno priznanje koje im s pravom pripada. No, ženina sreća je i dalje upitna, jer unatoč svemu što žena radi – (pre)često izostaje istinsko priznanje njezinog društvenog obola, značaja, uloge... Razlog – iako smo „debelo“ u 21. stoljeću, tradicijski okovi hrvatskog društva ženu guraju i dva stoljeća natrag, ne uvažavajući nerijetko niti njezine temeljne ljudske vrijednosti. Umjesto da žena postane perjanica u mnogim društvenim aspektima, ona se često marginalizira i osporava do neprepoznatljivosti.