Bivši vlasnik Agrokora Ivica Todorić u srijedu navečer, nešto prije 22 sata, dovezen je do istražnog zatvora u Remetincu koji mu je određen u istrazi pokrenutoj zbog sumnji u izvlačenje više od milijarde kuna iz njegove bivše tvrtke.
Todorića je odmah nakon slijetanja zrakoplova na pisti dočekao policijski automobil koji ga je odveo do Remetinca pa poput ostalih nije prolazio putničkim terminalom. Tako da su novinari, fotografi i snimatelji ostali bez kadra koji su toliko iščekivali.
Također, policijska akcija dovoza Todorića u zatvor Remetinec prošla je potpuno diskretno. Nakon dolaska u Remetinec uslijedila je uobičajena procedura zatvorskog prijema - od pregleda do oduzimanja stvari pa smještaja u najvjerojatnije jednokrevetnu sobu. U Remetincu mu je uručeno i sudsko rješenje o određivanju istražnog zatvora na koje ima pravo žalbe.
Nakon noći iza rešetaka Todorića očekuje ispitivanje u tužiteljstvu gdje će ga suočiti s optužbama i ponuditi mu da iznese obranu.
Iako je u aferi Agrokor ukupno 15 osumnjičenih istražni zatvor bio je odobren jedino za Todorića, čija se obrana žalila na sudsku odluku o pritvoru, ali ta žalba nije ni razmatrana jer je Todorić bio u bijegu.
Na slobodu bi, kako se doznaje, mogao izaći nakon što tužiteljstvo sasluša jedinog preostalog svjedoka, ako u međuvremenu ne zatraže njegovo pritvaranje po nekoj drugoj osnovi.
Dvije istrage teške preko milijardu i pol kuna
Zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo je istragu protiv Todorića, njegovih sinova Ivana i Ante i 12 Agrokorovih menadžera te revizora pokrenulo zbog nezakonitog pribavljanja milijardu i 142 milijuna kuna.
Uz Todorića i sinove istragom u slučaju Agrokor su obuhvaćeni i Alojzije Pandžić, Damir Kuštrak, Hrvoje Balent, Ivica Crnjac, Olivio Discordia, Marijan Alagušić, Sanja Hrstić, Mislav Galić, Tomislav Lučić, Piruška Canjuga, Ljerka Puljić i Ivica Sertić.
>>> Todorić u Hrvatskoj točno godinu dana nakon uhićenja u Londonu
Svi su bili članovi uprave ili nadzornog odbora u Agrokoru, dok su Discordia i Hrstić zaposlenici revizorske kuće Baker Tilly koja je radila revizorska izvješća za Agrokor.
Ukupnoj šteti uz Todorićevu navodnu "nepripadnu imovinsku korist" od milijardu i 142 milijuna kuna državno odvjetništvo pribraja i dodatnih 320 milijuna kuna pribavljenih za "jednu pravnu osobu" krivotvorenjem isprava i nezakonitim vođenjem poslovnih knjiga.
Osnivač Agrokora u Hrvatskoj je suočen s još jednom istragom koju je zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo protiv njega otvorilo lani, 18. prosinca, a odnosi se na zajmove koje je investicijski fond Nexus Private Equity Partneri preko tvrtke Nexus ulaganja dao Agrokoru.
Osim Todorića tom su istragom obuhvaćeni i njegov sin Ivan te predsjednik uprave Nexusa Marko Lesić i član uprave Krešimir Ruždjak. Ivicu i Ivana Todorića tereti se da su potaknuli suosumnjičene šefove Nexusa da bez znanja ulagatelja i protivno odluci Povjereničkog odbora daju ukupno 117,5 milijuna kuna zajma Agrokoru, iako su ta sredstava bila strogo namijenjena za ulaganje u tvrtku Zagreb-Montaža.
Od vlasnika Agrokora do simbola "ortačkog kapitalizma"
Nekad najmoćnijem hrvatskom gospodarstveniku blokirano je 64,4 milijuna eura u Hrvatskoj, Velikoj Britaniji, Nizozemskoj i Kanadi, doznalo se u travnju od njegove obrane, a boravak u Londonu navodno je financirao novcem od prodaje suprugine roditeljske kuće.
Dok je Todorić boravkom u Londonu punu godinu izbjegavao istražni zatvor u njegovoj kompaniji, kojoj nakon nagodbe vjerovnika više nije ni formalni vlasnik, događale su i nove afere koje su rezultirale ostavkom potpredsjednice vlade Martine Dalić.
Upravo nju je Todorić u svojim brojnim blogovima i medijskim nastupima označavao kao jednu od svojih glavnih političkih progonitelja i isticao ju kao dio organizirane skupine Borg koja je smišljeno pripremala rušenje Agrokora. Kada je sredinom svibnja Dalić zbog afere "Hotmail" podnijela ostavku, na svom je blogu Todorić i premijeru poručio da napusti dužnost.
Dalić je u intervjuu krajem listopada, uoči predstavljanja njezine knjige "Agrokor - slom ortačkog kapitalizma" kazala da Todoriću, "kada se najavio kod predsjednika Vlade i obrazložio da treba pozajmicu od 300 milijuna eura ili će Agrokor u stečaj, nije bilo ni na kraj pameti da takvu pozajmicu ne može dobiti". "Todorić je čvrsto vjerovao da je prirodno da mu pomažu svi - i Vlada i HNB. Takvu je pomoć godinama dobivao. Takvu je pomoć očekivao i sada," rekla je Dalić.