Poslovna scena
StoryEditor

Hrvatski osiguravatelji u krizi su se pokazali otpornijima od regionalnih

06. Studeni 2013.
Piše:
lider.media

Hrvatski osiguravatelji uspjeli su tijekom četiri krizne godine održati rast profitabilnosti i izbjeći da im premije padnu više od srednjoeuropskog prosjeka, iako su djelovali u najzahtjevnijim makroekonomskim uvjetima u regiji, pokazalo je istraživanje koje su zajednički proveli konzultantska kuća Roland Berger i EFMA, neprofitna udruga banaka i osiguravatelja.

Studiju Osiguranja u Srednjoj Europi – potencijal učinkovitosti prodajnih kanala danas su u zagrebačkom hotelu Esplanade predstavili dr. Vladimir Preveden, izvršni partner Rolanda Bergera, Frigyes Schannen, direktor budimpeštanskog ureda ove konzultantske kuće te Lukáš Dzuroška, regionalni menadžer EFMA-e.

Iako je Hrvatska zabilježila najveći pad BDP-a i najveću prosječnu godišnju stopu pada osobne potrošnje u regiji, od tri posto, pad bruto premija od 11 posto u razdoblju od 2008. do 2012. godine znatno je bolji rezultat od Mađarske, gdje su premije pale 26 posto, a približno je na razini Poljske, s padom od devet posto. Hrvatske osiguravatelje već je i umjereni rast profitabilnosti u kriznim godinama svrstao pri vrhu regije, gdje je značajniji rast dobiti ostvaren samo u Češkoj.

„Većina tržišnih lidera u regiji i Hrvatskoj u kriznim godinama smanjivali su ili ugovorene premije ili profitabilnost, zanimljivo je da gotovo nitko nije uspio očuvati oboje“, istaknuo je Vladimir Preveden.

Tri najveća osiguravatelja ostvaruju 52 posto bruto premija, po čemu Hrvatska ne odskače od regionalnog prosjeka, slična koncentracija na tržištu je i u Poljskoj te Češkoj. Hrvatska i dalje zaostaje po udjelu životnog osiguranja u ukupnim osiguranjima i po tome je bolja samo od Rumunjske. Najlošije stoji s udjelom životnih osiguranja vezanim uz štednju, takvih je u životnim osiguranjima jedva šest posto, dok se u regiji ti udjeli kreću od trećine u Poljskoj do čak dvije trećine u Mađarskoj.

„Izniman potencijal za rast i profitabilnost osiguranja u regiji tijekom kriznih godina se istopio, zato je nužno procijeniti uspješnost postojećih prodajnih kanala i razmisliti o novim“, istaknuo je Frigyes Schannen.

Prema rezultatima studije, osiguravatelji će se i dalje snažno oslanjati na zastupnike pod ugovorom, past će važnost podružnica, a rasti važnost banko-osiguranja. Internet će postati važniji kanal, ali pretežno kod neživotnih osiguranja i jednostavnijih proizvoda. Društveni mediji se još ne shvaćaju kao prodajni kanal, već ih osiguravatelji zasad drže samo podrškom. Važnost e-brokera i agregatora razlikuje se od tržišta do tržišta, u Hrvatskoj lideri najviše strahuju da ne izazovu rat cijenama, dok ih agresivna društva drže kanalom rasta.

22. studeni 2024 20:50