Poslovna scena
StoryEditor

Najbolji osiguravatelji u Hrvatskoj

03. Svibanj 2015.
Piše:
lider.media

Za razliku od, primjerice, fondovske industrije, u kojoj nije teško izabrati tri najbolja jer je jedini kriterij bio prinos fonda, kod osiguravatelja je to malo drugačije.

Može se izabrati najbolji osiguravatelj prema najboljem rastu ukupno zaračunane bruto premije i njezinoj veličini, ali to neće dati kompletnu sliku. Osiguravatelje smo, naravno, podijelili u kategorije poslovanja – životno i neživotno osiguranje. Isto tako, iskoristili smo podatke Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga o bruto dobiti jer je važno koliko osiguravatelj zarađuje, no uzeli smo u obzir rast bruto premije, ali u relativnom iznosu. Kada smo sve te parametre provjerili u tablicama Hanfe i Hrvatskog ureda za osiguranje, nekoliko osiguravajućih kuća ostvarilo je lijepe rezultate.

Najveći skok Najveći segment osiguranja u Hrvatskoj je neživotno osiguranje. U tom dijelu najvažnije su police autoosiguranja, osiguranja imovine, ali i zdravstvenog, koje sve više raste. Najveći rast zaračunane premije u apsolutnom iznosu imalo je Croatia zdravstveno osiguranje, na čijem je čelu Damir Mihanović. Premija tog društva porasla je za 43,58 milijuna kuna i kraj godine dočekala na rekordnih 173,5 milijuna. Slijedi Generali osiguranje, koje vodi predsjednik Uprave Georg Engl, s rastom premija od 16,7 milijuna kuna, te Ergo osiguranje, s rastom od 16,14 milijuna. To osiguranje, čiji predsjednik je Uprave Žarko Fatović, imalo je ujedno i najveći skok u relativnim iznosima. Naime, zaračunana premija tog društva skočila je lani za nevjerojatnih 667 posto. Za 43 posto rasla je premija Wüstenrot životnog osiguranja, koje vodi predsjednik Uprave Igor Đurić, a spomenuti CZO rastao je 33,5 posto. Još uvijek smo u segmentu neživotnih osiguranja, a na tom tržištu lani je najviše zaradilo Euroherc osiguranje, čiji je predsjednik Uprave Damir Zorić. Bruto dobit iznosila je 141,6 milijuna. Solidan rezultat imala je još jedna članica Koncerna Agram. Riječ je o Jadranskom osiguranju, koje je lani imalo bruto dobit od 76,4 milijuna. Allianz osiguranje, čiji čelnik je Boris Galić, imalo je nešto veću bruto dobit – 77,7 milijuna.

Snažna ekspanzija Životno osiguranje u uzlaznoj je putanji s obzirom na to da sve više građana uzima police životnog osiguranja. Najveći rast bruto premije u tom dijelu industrije lani je imao Allianz. Premija mu je rasla za 69,7 milijuna kuna, što je pet puta više od Erste osiguranja, na čijem je čelu predsjednica Uprave Snježana Bertoncelj, kojemu je premija rasla 12,08 milijuna. Slijedi Wiener osiguranje na čelu s predsjednikom Uprave Walterom Leonhartsbergerom Schrottom i rastom premije od 10,6 milijuna kuna. Promatra li se dobit prije oporezivanja, u tom dijelu industrije brojke su vrlo tijesne. Najviša bruto zarada pripala je lani Merkur osiguranju (predsjednik Uprave je Milan Krizmanić) – 38,94 milijuna kuna. Slijedi Allianz s 35,9 milijuna te s 34,7 milijuna Grawe, čiji je predsjednik Uprave Igor Pureta. Početak godine nije bio loš za Croatia zdravstveno osiguranje, koje je nastavilo snažnu ekspanziju. Bruto premija u prva tri mjeseca porasla je za 24,1 milijun kuna, a ni Triglav se ne može požaliti. Premija je porasla za 5,6 milijuna. U segmentu životnih osiguranja Croatia osiguranje na čelu sa Sanelom Volarićem pomela je sve. Premija je skočila za 116 milijuna kuna, a na drugom mjestu je Uniqa, s rastom od 22,8 milijuna.

25. studeni 2024 04:13